Przewodnik dobrych praktyk - Firma Równych Szans
W ramach projektu Gender Index powstał pierwszy na polskim rynku "Przewodnik Dobrych Praktyk. Firma Równych Szans". Publikacja zawiera innowacyjne rozwiązania dotyczące tworzenia równych szans dla kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Zbiór dobrych praktyk powstał na podstawie przeprowadzonych badań w 34 organizacjach. Ostatecznie do publikacji zakwalifikowano 58 praktyk (z 27 organizacji), które zaprezentowano na tle ogólnej koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi z podziałem na zasady etyczne, pozyskiwanie pracowników, rozwój pracowników, politykę wynagradzania, równowagę między życiem zawodowym i osobistym, przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu i mobbingowi oraz inne działania promujące równość płci.
Zebrane materiały nie mają charakteru naukowego ani instruktażowego. Zgodnie z definicją dobre praktyki mają stanowić inspirację dla innych firm, chcących podjąć prorównościowe rozwiązania w swoich organizacjach. Nie określają one zamkniętego zestawu rozwiązań, są natomiast zbiorem przykładowych przedsięwzięć, które pozwalają na skuteczną i opłacalną pod względem ekonomicznym realizację zasady równouprawnienia w miejscu pracy.
Jak pokazują przykłady, zapewnienie wszystkim pracownicom/pracownikom równych szans może odbywać się nie tylko poprzez wprowadzenie rozbudowanych i kosztownych programów, ale także poprzez wdrożenie prostych zasad i procedur. Wiele zaprezentowanych rozwiązań może znajdować swoje zastosowanie w małych i średnich firmach, bez konieczności ponoszenia nakładów finansowych. Wprowadzenie przejrzystości w procesie rekrutacji czy też umożliwienie korzystania z elastycznych form zatrudniania się nie są kosztowne, a w znaczący sposób mogą wyrównywać szanse kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.
http://www.genderindex.pl
4 czerwca 2009 roku odbyły się posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Rozwój Zasobów Ludzkich i Komitetu Monitorującego Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL, które były okazją do sporządzenia podsumowań.
więcejMinisterstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło piąty nabór ekspertów powoływanych w celu oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych na lata 2007 - 2013. W ramach tego naboru o wpis na listę ekspertów mogą ubiegać się m. in. kandydaci na ekspertów w dziedzinie Współpraca ponadnarodowa w obszarze kapitału ludzkiego.
więcej23 czerwca 2008 roku w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się ogólnopolska konferencja „Europejski Fundusz Społeczny - warto inwestować w człowieka". Była ona poświęcona postępom we wdrażaniu programów współfinansowanych przez EFS. Podczas konferencji wręczone zostały również nagrody w II edycji konkursu „Dobre praktyki EFS".
więcejKonferencja podsumowująca realizację projektu "Między beznadzieją a sukcesem" odbędzie się w czwartek 29 maja. Projekt jest finansowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
więcej