Czy w przypadku wykrycia błędu w sprawozdaniu należy przesłać Państwu korekty:
a) wszystkich sprawozdań od okresu w jakim ten błąd był popełniony (np. IV kwartał 2005 r.) aż do chwili obecnej, czyli wszystkie sprawozdania kwartalne, okresowe i roczne;
b) czy wystarczy tylko zrobić korektę ostatniego sprawozdania?
Czy w przypadku zmian tylko w części finansowej należy przesłać do Państwa korekty sprawozdań zarówno części merytorycznej jak i finansowej?
Zgodnie z zamieszczoną na naszej stronie internetowej instrukcją do sprawozdania z realizacji Działania (zakładka: „Dokumenty finansowe" - „Sprawozdania") - w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w przekazanym do KSW sprawozdaniu, Partnerstwo zobowiązane jest do przesłania poprawionej wersji sprawozdania w terminie 5 dni kalendarzowych od daty otrzymania pisma wysłanego do niego w tej sprawie - zasada ta obowiązuje w przypadku wykrycia nieprawidłowości w toku bieżącej weryfikacji sprawozdania przesłanego do KSW.
Natomiast w odniesieniu do nieprawidłowości wykrytych w sprawozdaniach z okresów wcześniejszych - korektę tych nieprawidłowości należy w miarę możliwości uwzględnić w najbliższym składanym sprawozdaniu.
1) W jaki sposób należy wypełnić tabelę w załączniku: postęp realizacji planu finansowego?
2) C 4.2 – uprzejmie prosimy o wyjaśnienie w jaki sposób należy określić wartość ‘Mu’ jeżeli wartość ta nie jest określona w żadnym dokumencie?
Przede wszystkim prosimy o skorzystanie z Instrukcji do sprawozdania z realizacji Działania znajdującej się na naszej stronie internetowej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Opiekunem projektu.
Ad. 1 – dane należy pobrać z wniosku o dofinansowanie Działania 3 (zwracamy uwagę, że budżety Partnerów i zadania im przypisane są związane geograficznie z siedzibami poszczególnych Partnerów).
Ad.2 – punkt C.3 – należy skorzystać z opisu rezultatu.
- punkt C.4.2. – należy zliczyć odpowiednie dane z wniosku o dofinansowanie Działania 3.
Czy dla potrzeb sprawozdawczości, PEFS, i innych, jesteśmy zobowiązani wskazywać z nazwy firmę, w której pracuje pracownik biorący udział w naszych szkoleniach?
Jeżeli chodzi o sprawozdanie z realizacji Działania punkt 4.9 "liczba imprez krajowych, w których uczestniczyło partnerstwo ...". Co należy rozumieć pod pojęciem imprezy inne i administracyjno zarządcze. Spotkania Grup Zarządzających, personelu, spotkania z beneficjentami, szkolenia, seminaria, konferencje, spotkania np. z jednym pracodawcą lub przedstawicielem władz samorządowych, wigilia - czy tego rodzaju spotkania uważane są za imprezy i powinny być uwzględnione w tym punkcie.
W ramach imprez zarządczo – administracyjnych należy wykazywać imprezy o takim charakterze wynikające z umowy o PRR lub z określonych dodatkowo przez PRR systemów organizacji wewnętrznej Partnerstwa - są to w szczególności spotkania, posiedzenia Grupy Zarządzającej PRR czy spotkania przedstawicieli Partnerów.
Natomiast w ramach innych imprez należy uwzględnić imprezy, szczegółowo wcześniej nie planowane, niemniej jednak mające ścisły związek z realizowanym projektem (organizowane przez PRR lub na które PRR jest zapraszane) – są to na przykład spotkania z władzą samorządową czy imprezy, w których PRR uczestniczy w celach promocyjnych lub integracyjnych.
Zwracamy uwagę, iż liczba wykazywanych imprez jest jednym z elementów wskazujących na aktywność Partnerstwa - nie jest zatem zasadne pomijanie jakichś przedsięwzięć z powodów innych niż merytoryczne.
Czy na pewno w sprawozdaniu okresowym powinno się umieszczać wyłącznie (wydatki) rachunki które zostały opłacone?
Czy w koszty danego miesiąca można księgować faktury i rachunki wystawione w tym miesiącu, te które nie zostały zapłacone, czy może warunkiem zaliczenia ich do kosztów danego okresu jest potwierdzenie zapłaty z tego miesiąca? Do kosztów jakiego miesiąca zaliczać składki ZUS?
Jakie koszty wykazuje się w sprawozdaniu okresowym? Czy nie ma ryzyka, że powtórzą się kwoty w różnych sprawozdaniach okresowych raz gdy dostaniemy fakturę, a drugi raz gdy za nią zapłacimy?
Sprawozdanie okresowe obejmuje kwalifikowalne wydatki rzeczywiście poniesione (zapłacone faktury, rachunki) na realizację zadań danego okresu i zobowiązania powstałe w związku z realizacją zadań danego okresu sprawozdawczego. Nie powinno mieć miejsca powtórzenie kwot w różnych sprawozdaniach okresowych – wykazuje się wydatki dotyczące zadań danego okresu sprawozdawczego, a zatem kwoty faktycznie zapłacone w danym okresie ale dotyczące okresu sprawozdawczego poprzedniego (i wówczas wykazane w sprawozdaniu) nie mogą być ponownie wykazane.
Jakie zadania opisuje się w sprawozdaniu okresowym?
Czy zmieniły się wzory sprawozdań sporządzanych w ramach PIW EQUAL? (Komunikat specjalny nr 82, 25.08.2006r.)
Informujemy, iż 23 sierpnia 2006 r. w Dzienniku Ustaw nr 150, poz.1085 zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 31 lipca 2006 roku w sprawie wzorów sprawozdań sporządzanych w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006.
Czy jest dostępny jednolity tekst rozporządzenia dot. sprawozdawczości z realizacji NPR po ostatniej zmianie? (Komunikat specjalny nr 71, 11.07.2006r.)
W nawiązaniu do komunikatu nr 70 w załączeniu udostępniamy przygotowany w Krajowej Strukturze Wsparcia - jednolity tekst rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu, terminów i zakresu sprawozdawczości dotyczącej realizacji Narodowego Planu Rozwoju, trybu kontroli realizacji Narodowego Planu Rozwoju oraz trybu rozliczeń - z uwzględnieniem ww nowelizacji. Zmiany wynikające z ostatniej nowelizacji naniesiono w tekście kursywą i w kolorze czerwonym. Zwracamy Państwa uwagę na to, że załączony tekst ma charakter informacyjny – nie jest źródłem prawa (jedynie tekst aktu prawnego ogłoszony w Dzienniku Ustaw i w Monitorze Polskim jest źródłem prawa).
Instytucja Zarządzająca, za naszym pośrednictwem, wskazuje najważniejsze zmiany wprowadzone ww. aktem, a mianowicie:
1. W zakresie sprawozdawczości:
2. W zakresie rozliczeń:
Jakie zmiany w sprawozdawczości wynikają ze zmiany rozporządzenia dotyczącego realizacji NPR? (Komunikat specjalny nr 70, 07.07.2006r.)
W dniu 27 czerwca br. w Dzienniku Ustaw nr 107 opublikowano Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 9 czerwca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu, terminów i zakresu sprawozdawczości dotyczącej realizacji Narodowego Planu Rozwoju, trybu kontroli jego realizacji oraz rozliczeń(poz. 729). Warto zwrócić uwagę na najważniejsze zmiany wprowadzone ww. aktem:
1. W zakresie sprawozdawczości:
2. W zakresie rozliczeń:
Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, ale do sprawozdań okresowych sporządzanych za I i II kwartał 2006 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
W załączeniu tekst Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 9 czerwca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu, terminów i zakresu sprawozdawczości dotyczącej realizacji Narodowego planu Rozwoju, trybu kontroli realizacji Narodowego Planu Rozwoju oraz trybu rozliczeń (Dz.U. 2006 nr 107 poz. 729)