BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU


Nazwa rezultatu Standardy "Zatrudnienie Fair Play"

Opis rezultatu:

Rezultatem projektu „Zatrudnienie Fair Play. Promocja kultury przedsiębiorczości i etyki rynku pracy" jest opracowany i przetestowany standard „Zatrudnienie Fair Play" obejmujący wszystkie najważniejsze procesy zachodzące w przedsiębiorstwach w zakresie kultury zatrudnienia oraz kultury organizacji, prowadzące do wyrównania szans na rynku pracy. Standard „Zatrudnienie Fair Play" to 15 podstawowych procesów podzielonych na konkretne zadania i podzadania. Standard obejmuje następujące procesy: opracowanie misji firmy; planowanie strategiczne (strategia firmy); opracowanie i wdrożenie systemu wartości biznesowych i etycznych wspierającego realizację strategii (system wartości); strategiczne planowanie rozwoju zasobów ludzkich; operacyjne planowanie zatrudnienia; rekrutacja pracowników; adaptacja zawodowa pracowników; rozwój zasobów ludzkich; ocenianie pracowników; zarządzanie wynagrodzeniami; motywowanie pracowników; włączanie pracowników do uczestnictwa w zarządzaniu firmą; rozwiązywanie konfliktów; odchodzenie pracowników z firmy; ocena jakości zarządzania zasobami ludzkimi.


Standard ten stanowi narzędzie do budowy i stosowania nowoczesnych strategii rozwoju kapitału ludzkiego uwzględniających zasady „równych szans", ponadto jest pomocny w podnoszeniu konkurencyjności firmy i wdrażaniu otwartego i przejrzystego podejścia do zatrudnienia, w tym zwłaszcza pracowników z grupy osób w wieku 40+.


Standard „Zatrudnienie Fair Play" został opracowany w oparciu o:


- przegląd standardów międzynarodowych odnoszących się do zatrudnienia;
- wyniki badań w zakresie dyskryminacji i kultury organizacji w zakresie zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach;
- opracowany wzorcowy model kultury organizacyjnej w zakresie zatrudniania opartej na zasadach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu;
- opracowany raport nt. samoregulacji w kształtowaniu stosunków pracy przez przedsiębiorców;


oraz zestaw narzędzi, tj.:


- wyniki pilotażowego wdrożenia standardu „Zatrudnienie Fair Play";
- studia przypadków z firm objętych testowaniem;
- program spotkań szkoleniowo-informacyjnych przedsiębiorców i pracowników kadrowych w zakresie stosowania standardu „Zatrudnienie Fair Play" w praktyce.


Produktem pomocniczym wspomagającym działania mainstreamingu jest raport z oszacowania ekonomicznych korzyści osiąganych przez przedsiębiorstwa działające według zasad Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.


Wypracowany rezultat może być wykorzystany zarówno przez małe, jak i przez duże przedsiębiorstwa, niezależnie od tego, w jakiej branży działają. Wdrożenie standardu „Zatrudnienie Fair Play" w firmach i instytucjach wymaga przygotowania procedur wdrożeniowych, dostosowanych do specyfiki konkretnej organizacji. Na podstawie warunków standardu przedsiębiorstwa mogą wdrażać go samodzielnie, natomiast w przypadku, kiedy pragną uzyskać pomoc konsultanta zewnętrznego - muszą ponieść koszty związanie z jego pracą. Czas trwania współpracy konsultanta zewnętrznego z firmą zależy od wielkości i specyfiki firmy. Wdrażanie standardu odbywa się w oparciu o wzorcowy model zatrudnienia, określający szczegółowe działania, zadania i ich rezultaty. Został on opracowany tak, aby na każdym etapie możliwe było sprawdzenie prawidłowości przebiegu procesu i zapoznanie się z uzyskanymi rezultatami. Standard określa również kilka sposobów na oszacowanie korzyści, jakie może uzyskać firma. Istotnym następstwem wdrożenia standardu „Zatrudnienie Fair Play" jest wyrównanie szans pracowników w zakresie dostępu do szkoleń, awansów i wynagrodzeń w oparciu o obiektywne kryteria, takie jak doświadczenie, umiejętności i wiedza.


Po wdrożeniu procedur zgodnie z warunkami standardu, w firmie powinien być przeprowadzony audit wewnętrzny i po korekcie ewentualnych niezgodności, a także ocenie systemu zarządzania przez swoje najwyższe kierownictwo, organizacja może ubiegać się o audit zewnętrzny, przeprowadzany przez jednostkę certyfikującą. Pozytywne przejście takiego auditu potwierdzone zostaje wydaniem przez tę jednostkę certyfikatu zgodności ze Standardem Zarządzania Zasobami Ludzkimi ZFP-2007, IPED i oznacza formalne potwierdzenie wdrożenia funkcjonującego standardu w organizacji oraz umożliwia organizacji posługiwanie się logo „Zatrudnienie Fair Play" wg stosownego regulaminu. Koszty auditu certyfikacyjnego oraz auditów w nadzorze pokrywa organizacja ubiegająca się o certyfikację i zależą one od wielkości i specyfiki firmy.

 


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0290
Opracowanie rezultatu

Administrator