BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU


Nazwa rezultatu System aktywizacji zawodowej poprzez pracę tymczasową na podstawie certyfikacji umiejętności

Opis rezultatu:

Praca tymczasowa jako narzędzie aktywizacji zawodowej jest w Polsce wykorzystywane w ograniczonym zakresie. Zauważalne są tu obawy zarówno ze strony osób bezrobotnych, jak i pracodawców. Pracodawcy poszukują kandydatów, który posiadają wszystkie niezbędne kwalifikacje oraz umiejętności i mogą niezwłocznie podjąć zatrudnienie. Szkolenia potencjalnego pracownika czy też weryfikacja jego umiejętności są często niemożliwe ze względu na ograniczenia czasowe związane z pracą tymczasową.


Procedura tworzenia standardów kwalifikacji na stanowiskach pracy pozwala uzyskać informacje o rzeczywistych potrzebach pracodawców i wymaganiach wobec osób wykonujących daną pracę. Proponowany system umożliwia wdrażanie szkoleń, odpowiadających na potrzeby pracodawców w danym regionie, z uwzględnieniem stanowisk pracy tymczasowej. Dzięki temu mechanizm koordynacji treści szkoleniowych może być dostosowany do potrzeb zarówno osób bezrobotnych, jak i pracodawców, co ułatwia stosowanie zatrudnienia tymczasowego i jednocześnie przyczynia się do upowszechniania elastycznych form zatrudnienia. Dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania systemu jest optymalizacja nakładów na szkolenia osób bezrobotnych.


W skład rezultatu wchodzą: narzędzia badawcze do określenia umiejętności i wiedzy osób bezrobotnych (kwestionariusze wywiadu), standardy kwalifikacji dla wybranych stanowisk pracy (podręcznik zawierający wytyczne i procedury, szczegółowy opis standardów kwalifikacji na stanowiskach administracyjno-handlowych), modelowe pakiety szkoleniowe dla osób bezrobotnych oraz certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności.
Określenie indywidualnych potrzeb szkoleniowych beneficjentów odbywa się w centrach informacji i planowania kariery zawodowej przy Urzędach Pracy. Certyfikaty, które otrzymują bezrobotni po ukończeniu szkoleń, stanowią formalne potwierdzenie posiadanych przez nich kompetencji zawodowych. Dzięki Agencjom Pracy Tymczasowej odpowiednie oferty pracodawców dopasowuje się do certyfikowanych bezrobotnych. Zaangażowanie poszczególnych podmiotów w proces aktywizacji zawodowej przyczynia się do stworzenia standardowego mechanizmu współdziałania instytucji rynku pracy na rzecz trwałego wspierania osób bezrobotnych w dostosowywaniu ich umiejętności do aktualnych potrzeb pracodawców. Wypracowane standardy kwalifikacji dla wybranych stanowisk pracy mogą być wykorzystane jako wzorzec do przygotowania standardów kwalifikacji dla stanowisk w dowolnych branżach.


System aktywizacji, przetestowany w województwie podkarpackim, może być replikowany w innych regionach kraju, z inicjatywy organizacji działających na rzecz rynku pracy - Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy, Agencji Pracy Tymczasowej lub instytucji szkoleniowych. W zależności od potrzeb można zastosować zarówno cały system, jak i poszczególne jego elementy. Instytucje i organizacje wdrażające rezultat mogą skorzystać z informacji i pomocy doradczej ze strony Partnerstwa będącego autorem rezultatu (informacyjna linia telefoniczna, forum na stronie internetowej). Proponowany system, wdrażany na bazie istniejących struktur (Urzędy Pracy, Centra Informacji i Aktywizacji Zawodowej, Agencje Pracy Tymczasowej) z wykorzystaniem personelu i infrastruktury tych instytucji, nie generuje wysokich kosztów. Konieczne nakłady obejmują koszty przeszkolenia personelu w zakresie efektywnego korzystania z oferowanych narzędzi i procedur. Wszystkie wypracowane produkty są udostępniane nieodpłatnie na drodze porozumienia.


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu A0594
Opracowanie rezultatu

Administrator