BAZA REZULTATÓW | PRODUKTY SZKOLENIOWE


Nazwa produktu szkoleniowego Procedura realizacji procesu mentoringu

Opis produktu szkoleniowego:

Produkt dotyczy procedury przygotowania, wdrażania i realizacji procesu mentoringu. Został on przygotowany w ramach systemu mentoringu dla potrzeb pracowników zagrożonych utratą miejsc pracy z powodu kwalifikacji niedostosowanych do potrzeb pracodawców i firm sektora okrętowego. Zakres procedury obejmuje następujące zagadnienia:
- opis celu i zakresu procedury mentoringu;
- definicje pojęć;
- zasady i tryb postępowania pracodawcy, komórki ds. zarządzania zasobami, kierownika liniowego, pracownika przewidzianego do objęcia mentoringiem;
- tryb pracy i ocena pracy mentora;
- zestaw formularzy wspierających przebieg procesu mentoringu.
Procedura przygotowania, wdrażania i realizacji procesu mentoringu zawiera poniższe formularze wspomagające realizację tego procesu:
- Ankieta analizy gotowości przedsiębiorstwa do realizacji mentoringu;
- Karta profilu wymagań stanowiskowych;
- Katalog kompetencji wymaganych;
- Kompetencyjny imienny opis stanowiska pracy;
- Diagnoza kompetencji pracownika;
- Diagnoza luki kompetencyjnej pracownika;
- Plan doskonalenia zawodowego pracownika;
- Harmonogram pracy z uczniem;
- Arkusz oceny przebiegu mentoringu (wypełnia mentor);
- Arkusz oceny przebiegu mentoringu (wypełnia pracownik-uczeń);
- Arkusz oceny przebiegu mentoringu (wypełnia bezpośredni przełożony pracownika-ucznia);
- Arkusz oceny przydatności w pracy zawodowej umiejętności zdobytych w trakcie mentoringu;
- Arkusz oceny stosowania w pracy zawodowej wiedzy zdobytej w trakcie mentoringu.
Warunkiem pomyślnego korzystania z procedury realizacji mentoringu jest dokonanie analizy gotowości organizacji do wdrożenia systemu mentoringu, która dotyczy kierunku dalszego funkcjonowania organizacji, struktury organizacji, istniejącej kultury organizacji, a także rodzaju preferowanej i realizowanej strategii personalnej na najbliższe lata w kontekście sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa. Ponadto, warunkiem koniecznym jest zatrudnianie zarówno osoby z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i określonymi predyspozycjami, do pełnienia roli mentora, jak i młodego, mało doświadczonego pracownika, który mógłby się doskonalić zawodowo w tym samym obszarze co pracownik doświadczony, uczestnicząc w procesie mentoringu.

Opinia eksperta:

Proponowany przez Partnerstwo produkt, polegający na wykorzystaniu wiedzy i umiejętności doświadczonych pracowników na rzecz własnego rozwoju, rozwoju przedsiębiorstwa jak i młodego pracownika poprzez opracowanie usystematyzowanego narzędzia wspierającego proces wdrożenia mentoringu w firmach przemysłu stoczniowego, jest trafnym przedsięwzięciem, umożliwiającym efektywne wykorzystanie potencjału doświadczonych pracowników. Przygotowanie pracowników, świadczących zadania mentora, może być produktem wykorzystywanym przez inne podmioty, przy współudziale Partnerstwa. Sam system mentoringu, jako proces długofalowy, nie jest bezpośrednim produktem noszącym cechy produktu szkoleniowego. Niemniej jednak ma on, jako forma szkolenia, walor edukacyjny dla innych podmiotów o podobnym charakterze, jak ma to miejsce w przypadku realizacji projektu. W opisie produktu nr 2 Partnerstwo podaje, iż formularze dotyczące oceny posiadanych kompetencji pracowników, stanowią zestaw narzędzi pracy mentora. Partnerstwo, przedstawiając opis produktu, posługuje się zamiennym nazewnictwem (uczeń, młody pracownik) wskazane wydaje się ujednolicenie, albowiem w istocie rzeczy młody pracownik, a nie uczeń sensu stricte, jest podopiecznym mentora. Produkt, jako system mentoringu, nie stanowi generalnie innowacyjnego, nieznanego dotychczas sposobu uczenia się od osób doświadczonych zawodowo, albowiem nosi on znamiona nauczania w systemie mistrz-uczeń. Niemniej te formy szkolenia są dotychczas wykorzystywane w nieznacznym stopniu w przedsiębiorstwach. Uwzględnić jednak należy fakt, dla kogo i dla jakich kategorii przedsiębiorstw ten system został opracowany i przetestowany, i z tego względu należy go uznać za innowacyjny i możliwy do replikowania w innych przedsiębiorstwach, szczególnie o charakterze produkcyjnym.

Pliki do pobrania:

Forma:

publikacja w sieci

Rodzaj:

opis procedury

Beneficjenci:

pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw, pracownicy mikroprzedsiębiorstw, pracownicy MSP zagrożeni utratą pracy, pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych, pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych zagrożeni utratą pracy, przedstawiciele kadry zarządzającej MSP, przedstawiciele kadry zarządzającej przedsiębiorstw produkcyjnych

Instytucje mogące stosować produkt:

przedsiębiorcy


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0114

Czy produkt jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy produkt może być stosowany bez wsparcia finansowego: tak

Region testowania: Pomorskie, Zachodniopomorskie