BAZA REZULTATÓW | PRODUKTY SZKOLENIOWE


Nazwa produktu szkoleniowego Dualny model szkolenia zawodowo-aktywizującego dla osób długotrwale bezrobotnych i członków rodzin

Opis produktu szkoleniowego:

Przygotowany model szkolenia, obejmujący szkolenia zawodowe i motywująco-aktywizujące, jest skierowany do osób długotrwale bezrobotnych oraz ich rodzin. Przyjęcie takiego rozwiązania umożliwia beneficjentom ostatecznym bardziej trwały powrót na rynek pracy oraz zapewnia większą trwałość tej metody. Struktura szkolenia obejmuje dwie ścieżki szkoleniowe: ścieżkę zawodową skierowaną dla osób długotrwale bezrobotnych oraz ścieżkę aktywizującą rodzinę przeznaczoną dla członków rodziny bezrobotnego.
Ścieżka zawodowa składa się z następujących modułów szkoleniowych:
- moduł zajęć motywujących i aktywizujących (M1);
- moduł szkoleniowy z zakresu technik komputerowych (M3);
- moduł szkolenia zawodowego wg określonego profilu zawodowego (M4);
- praktyki zawodowej (M5);
- moduł z zakresu umiejętności poruszania się na rynku pracy (M6).
W trakcie realizacji modułów z zakresu technik komputerowych oraz szkolenia zawodowego jeden dzień w tygodniu poświęcony jest na moduł Grupy Wsparcia (M2), w ramach którego realizowane jest wsparcie psychologiczne. Łączny czas realizacji szkolenia wynosi ok. 4 miesiące. Zakończenie szkoleń w ramach modułu M1-M6, dotyczących programów dla ścieżki zawodowej, zostanie potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu kursu.
Moduł M1 - Program szkoleniowo-motywujący. Szkolenie obejmuje ćwiczenia wspomagające wyzwolenie się z bierności oraz nabycie umiejętności samodzielnego radzenia sobie z trudnościami wynikającymi z pozostawania bez pracy. Zajęcia składają się z dwudniowego wyjazdu integracyjnego oraz dwutygodniowych zajęć stacjonarnych. Czas trwania to 60h. Oczekiwane rezultaty to:
- umiejętność budowania relacji opartych na zaufaniu i otwartości;
- głębsza samoświadomość oddziaływania archetypów myślowych i zachowań ukształtowanych na przestrzeni lat;
- zdobycie wzajemnej świadomości uczestników grupy na temat przyjmowanych ról i postaw społecznych;
- umiejętność konstruktywnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych;
- efektywne funkcjonowanie jako wynik ukształtowania nowej postawy.
Moduł M2 - Grupa Wsparcia. Są to warsztaty motywacyjne, opierające się na zasadach: uczestnictwa, partnerstwa, współpracy i oparcia na innych. Prowadzone są jako kontynuacja programu motywująco-aktywizującego. Czas trwania to 40h. Oczekiwane rezultaty to:
- zminimalizowanie negatywnych emocji i kosztów psychologicznych, które mogą się pojawiać u uczestników w trakcie intensywnego, interdyscyplinarnego udziału w projekcie.
Ponadto uczestnicy mają także możliwość współpracy w grupie społecznej mającej podobne problemy i uczą się ich wspólnego rozwiązywania.

Moduł M3 - Szkolenie IT. Jest to moduł umożliwiający nabycie oraz rozwój umiejętności obsługi komputera. Czas trwania: to 72h. Oczekiwane rezultaty to przygotowanie uczestnika do użytkowania sprzętu komputerowego.
Moduł M4 - Szkolenie zawodowe. Przygotowuje ono do wykonywania konkretnego zawodu i kończy się uzyskaniem właściwego zaświadczenia i nowych uprawnień. Szkolenie obejmuje niezbędne zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne.
W ramach Projektu Odziedzicz pracę przeprowadzane są następujące szkolenia zawodowe:
- Europejski spawacz - kurs spawania metodą MAG;
- Kreatywny handlowiec - nowoczesny sprzedawca;
- Pomocna dłoń - kurs opieki nad dzieckiem, osobą starszą i osobą niepełnosprawną;
- Nowoczesne wykańczanie wnętrz - kurs budowlany;
- Nowoczesny magazynier - operator wózka widłowego;
- Mistrz bufetu - kurs gastronomii z obsługą baru;
- Aktywny hotelarz - kompleksowy kurs obsługi hotelowej;
- Bajeczna florystyka - kurs bukieciarstwa połączony z obsługa kasy fiskalnej;
- Monter instalacji wodno-kanalizacyjnej;
- Nowoczesny magazynier - operator wózka widłowego.
Stosując Dualny model szkolenia, kursy zawodowe można aktualizować, dostosowując zakres programowy do aktualnych potrzeb rynku pracy. Łączny czas trwania szkoleń wynosi 168h (7 tygodni - 4 dni w tygodniu). Oczekiwane rezultaty to zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych, co jest potwierdzane zaświadczeniem o ukończeniu kursu.

Opinia eksperta:

W przygotowanym modelu szkolenia dla osób bezrobotnych, jako formy przeciwdziałania procesowi dziedziczenia bezrobocia w rodzinach dotkniętych tym problemem, wsparciem objęto zarówno osoby bezrobotne, jak i członków ich rodzin. Realizacja i wdrożenie przygotowanego modelu, wnosi także element związanych z usprawnieniem współpracy instytucji zajmujących się integracją społeczną i zawodową osób bezrobotnych, przynosząc większą skuteczność podjętych przedsięwzięć. Proponowany model szkolenia, uwzględniając jego charakter modułowy, może zaistnieć także w innych środowiskach społecznych, poprzez dostosowanie i aktualizację poszczególnych modułów programowych do potrzeb innej grupy docelowej w kontekście lokalnych uwarunkowań społecznych i gospodarczych. Nowatorskie, nie tylko dla celów projektowych, jest zdaniem eksperta zaprogramowanie całego cyklu szkolenia, które umożliwia grupie docelowej nie tylko uzyskanie nowych umiejętności czy też kwalifikacji, ale także wzmacnia ich pod względem osobistym i społecznym. Przedstawiony produkt zasługuje na rekomendowanie, zaznaczyć przy tym należy, iż największą skuteczność, w odniesieniu do podobnej grupy docelowej, będzie miał wówczas, gdy wszystkie ogniwa tego szkolenia zostaną zachowane.

Forma:

publikacja w formie broszury, publikacja w formie książkowej

Rodzaj:

program warsztatów

Beneficjenci:

osoby długotrwale bezrobotne, rodziny osób długotrwale bezrobotnych

Instytucje mogące stosować produkt:

administracja samorządowa-ośrodki pomocy społecznej, instytucje szkoleniowe, placówki kształcenia praktycznego, placówki kształcenia ustawicznego


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu A0209

Czy produkt jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy produkt może być stosowany bez wsparcia finansowego: tak

Region testowania: Śląskie-Rybnik