Nazwa rezultatu szkoleniowego | Model przygotowania narzędzi i materiałów dydaktycznych wykorzystywanych w szkoleniach metodą e-learningu, przeznaczonych dla pracowników MŚP i kadry zarządzającej, oraz procesu nauczania tą metodą |
---|
Rezultatem projektu jest opracowanie Modelu przygotowania narzędzi i materiałów dydaktycznych wykorzystywanych w szkoleniach metodą e-learningu, przeznaczonych dla pracowników MŚP i kadry zarządzającej, oraz procesu nauczania tą metodą. Zastosowanie nowoczesnych metod kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem najnowszych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, umożliwia podniesienie kwalifikacji pracowników i ich dostosowanie do wymagań stawianych przez rynek pracy, a ponadto wspomaga utrzymanie zatrudnienia pracowników.
Wprowadzenie do procesu doskonalenia lub nabywania kwalifikacji przez pracowników MSP i wykorzystania do tego procesu metody nauczania na odległość (e-learning) umożliwia :
- zwiększenie elastyczności szkoleń i dostosowanie tempa nauki do potrzeb konkretnych beneficjentów;
- ułatwia zapoznawanie uczestników kursów z technologiami IT;
- wzmacnia pozycje beneficjentów w zakładach pracy w wyniku podniesienia kwalifikacji, aktualizacji wiedzy i wzrostu kompetencji z zakresu znajomości technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
Wdrożenie prowadzenia kursów szkoleniowych metodą e-learningowa w połączeniu z tradycyjnym nauczaniem, poprzedza przygotowanie pracowników i pracodawców, zapoznanie się z zasadami nauczania metodą e-learningu. Partnerstwo opracowuje zestaw programów szkoleniowych do prowadzenia kursów metodą na odległość w zakresie:
- kursów językowych - podstawowego z języka angielskiego oraz języka niemieckiego oraz zawodowego z języka niemieckiego;
- kursu podstaw obsługi komputera oraz arkusza MS Excel;
- kursu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
- kursu HACCP - analiza ryzyka, kontrola punktów krytycznych;
- kursu w zakresie obsługi platformy.
Ukończenie określonego kursu wymaga przystąpienia beneficjenta do egzaminu końcowego, którego wynik potwierdza stosowny certyfikat. Partnerstwo testowało przygotowany rezultat w przedsiębiorstwach branży motoryzacyjnej oraz przemysłu spożywczego.
Do stosowania rezultatu konieczne są:
- pozyskanie kadry fachowców przygotowanych do tworzenia e-learningowych programów szkoleniowych z różnego rodzaju branż oraz pozyskania nauczycieli przygotowanych do prowadzenia zajęć ta metodą;
- opracowanie i wydanie przewodników metodycznych i informatorów zarówno dla pracowników jak i pracodawców;
- przygotowanie programów i materiałów szkoleniowych dla beneficjentów;
- zorganizowanie studia do obsługi platformy e-learingowej oraz zabezpieczenie stałej obsługi administracyjnej i informatycznej platformy.
Przedstawiony przez Partnerstwo, w oparciu o dokumenty projektowe, rezultat projektu w postaci opracowania Modelu przygotowania narzędzi i materiałów dydaktycznych wykorzystywanych w szkoleniach metodą e-learningu, przeznaczonych dla pracowników MŚP i kadry zarządzającej, oraz procesu nauczania tą metodą należy uznać za celowy i trafny. Szczególnie podkreślenia wymaga fakt przygotowania narzędzi i materiałów szkoleniowych do prowadzenia procesu doskonalenia, podnoszenia lub nabywania kwalifikacji, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w odniesieniu do docelowej grupy beneficjentów, czyli osób w wieku 50+, którzy są zagrożeni utratą zatrudnienia z uwagi na wiek, niskie kwalifikacje, brak umiejętności korzystania z narzędzi informacyjno-komunikacyjnych. Innowacyjność przedstawionego modelu podnoszenia poziomu kwalifikacji osób odnosi się do kompleksowości wsparcia konkretnej grupy docelowej, oraz regionu, w którym dany model został wdrożony. Przygotowanie materiałów metodycznych i programów szkoleń, realizowanych metodą nauczania na odległość pozwala na jego wykorzystanie w innych środowiskach projektowych. Istotnym elementem realizacji przygotowanego rezultatu było przeprowadzenie analizy pod kątem przeprowadzenia szkoleń dla projektowanej grupy docelowej w odniesieniu do określonych branż działalności w lokalnych zakładach pracy.
nauczyciele, pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych, pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych zagrożeni utratą pracy
Numer projektu | F0016 |
---|---|
Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: takCzy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nieRegion testowania: Śląskie-Powiat Wodzisławski, Śląskie-Powiat Rybnicki, Śląskie-Powiat Raciborski, Śląskie-Powiat Jastrzębski, Śląskie-Powiat Żorski |