BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Centrum Organizacji Lokalnej Przedsiębiorczości Społecznej (COLPS)

Opis rezultatu szkoleniowego:

Centrum Organizacji Lokalnej Przedsiębiorczości Społecznej (COLPS) jest miejscem wypracowania mechanizmu wychodzenia z długotrwałego bezrobocia na otwarty rynek pracy. Jest to realizowane jako wsparcie grup odbiorców, wyposażonych już w pewne umiejętności zawodowe, z myślą o kreowaniu przyszłych liderów spółdzielni lub szefów przedsiębiorstw społecznych. Działania podejmowane są w stosunku do wybranych grup docelowych, wykazujących inicjatywę do podjęcia samodzielności gospodarczej oraz posiadających predyspozycje i odpowiednie warunki psychofizyczne. Centrum Organizacji Lokalnej Przedsiębiorczości Społecznej działa w ramach dwóch segmentów: Za sterem oraz Zaokrętowani.
W pierwszym module realizowane są:
- 1) Szkolenia teoretyczne: zawodowe (nauka lub przyuczenie do zawodu), przygotowujące do prowadzenia samodzielnej działalności w zakresie usług hotelarskich (obsługa recepcji, kierowanie hostelem, utrzymanie czystości), gastronomicznych (prowadzenie kuchni i stołówki oraz catering), obsługi punktu pralniczego z prasowalnią, prowadzenia łaźni oraz świadczenia usług opiekuńczych dla dzieci i dorosłych osób zależnych.
- 2) Kursy specjalistyczne: podstawowa obsługa komputera (np. z zakresu tworzenia stron WWW, księgowości komputerowej, marketingu komputerowego, grafiki komputerowej) i podstaw dwóch języków obcych, różne formy prawne prowadzenia działalności usługowej oraz zasady obsługi klienta.
- 3) Doradztwo zawodowe i biznesowe jako dodatkowe elementy przygotowania beneficjentów do samodzielności gospodarczej.
Segment Zaokrętowani zakłada przygotowanie zawodowe beneficjentów projektu poprzez prowadzoną w ramach Centrum działalność usługową dla mieszkańców, turystów i osób bezdomnych. W ramach tego segmentu świadczone są:
- 1) Usługi na rzecz społeczności lokalnej: gastronomiczne (w stołówce oraz w formie cateringu), pranie i prasowanie (z odbiorem i dostawą do domu klienta), sprzątanie obiektów, usługi opiekuńcze, obejmujące opiekę nad dziećmi beneficjentów uczestniczących w projekcie oraz nad dorosłymi osobami zależnymi (poprzez praktykę beneficjentów w funkcjonujących na terenie Trójmiasta placówkach Caritas).
- 2) W ramach Centrum prowadzony jest przez beneficjentów hotel, czyli baza miejsc noclegowych o średnim standardzie.

Mechanizm ma na celu przełamanie barier, wynikających z formalnych lub finansowych ograniczeń oraz lęku przed podjęciem zawodowej samodzielności w zakresie usług na rzecz lokalnej społeczności.
Mechanizm ten obejmuje:
- CENTRUM MOTYWACJI - warsztaty motywacyjne (team building) na początku udziału beneficjentów w projekcie, grupy wsparcia w czasie całego uczestnictwa w projekcie (średnio 1 raz w m-cu), ponadto podtrzymywanie motywacji oraz stymulowanie kreatywności zawodowej poprzez dostęp do specjalistycznych czasopism branżowych, spotkania z ekspertami branżowymi, oglądnie dobrych praktyk lokalnych, krajowych i zagranicznych, udział w targach branżowych, organizowanie dni otwartych, promowanie działalności przedsiębiorstw symulacyjnych.
- AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI - szkolenia teoretyczne i praktyki zawodowe (w formie przedsiębiorstw symulacyjnych) w ramach poszczególnych ścieżek zawodowych (zakres szkoleń i praktyk dostosowany do potrzeb i możliwości beneficjentów wzbogacony o dodatkowe elementy lub okrojony do minimum), nauka języka/-ów obcego/-ych i podstawy obsługi komputerów (podobnie jak przygotowanie zawodowe dostosowane do potrzeb i możliwości beneficjentów).
- INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - doradztwo prawne i biznesowe, szkolenia z przedsiębiorczości, tworzenie biznesplanów, dotacje na rozpoczęcie działalności. Wszystkie te przedsięwzięcia mogą mieć charakter grupowy lub indywidualny (w zależności od potrzeb: zajęcia grupowe, w poszczególnych przypadkach - podejście jednostkowe rozpatrujące konkretny przypadek i oscylujące wokół poszukiwania najbardziej optymalnych dla niego rozwiązań).

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Do stosowania rezultatu konieczne są:
- poniesienie kosztów stałych obejmujących eksploatację lokalu oraz wynagrodzenia personelu administracyjnego w wysokości ok.20-30 tys./m-c;
- poniesienie kosztów związanych ze szkoleniami - wynagrodzenia dla wykładowców i opiekunów praktyk: od 25,00 do 100,00 zł/godz.;
- poniesienie kosztów związanych ze szkoleniami ze średnim miesięcznym wsparciem dla jednego beneficjenta - ok. 1800 zł/m-c: zasiłki szkoleniowe i stypendia z tytułu przygotowania do zawodu, przejazdy, ubezpieczenie NNW i OC, wyjazdy i spotkania prozawodowe (krajowe i zagraniczne), opieka na dziećmi lub osobami zależnymi, udział w życiu kulturalnym (kino, teatr itp.), jednorazowe dotacje na rozpoczęcie własnej działalności (przy ewentualnym zmniejszeniu zakresu świadczeń dla beneficjentów koszt ten relatywnie się zmniejszy);
- zapewnienie siedziby i infrastruktury oraz rozpoznanie potrzeb lokalnych grup docelowych projektu, tj. potencjalnych pracowników i kierowników spółdzielni socjalnej.

Opinia eksperta:

Szczególnie rekomendowanym rezultatem jest AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI - szkolenia teoretyczne i praktyki zawodowe w ramach poszczególnych ścieżek zawodowych. Akademia umiejętności jest prowadzona w formie przedsiębiorstw symulacyjnych, co wydaje się ekspertowi bardzo trafnym instrumentem przygotowywania spółdzielców do przyszłych ról zawodowych. Zleceniodawcami pewnych kategorii usług mogą być organizacje pomocowe typu MOPS, PCK, Caritas. Finansowane /dofinansowywane przez nie usługi będą miały wybitnie prospołeczny charakter (działalność na rzecz osób ubogich, bezdomnych, starszych, niepełnosprawnych, dzieci), co w wypadku replikowalności rezultatu za każdym razem pełni podwójną funkcję korzystną dla lokalnej społeczności: poprzez zawodowy trening osób bezrobotnych rozwiązywane są inne, najczęściej spotykane problemy społeczne w regionie.

Beneficjenci:

osoby długotrwale bezrobotne, pracownicy instytucji rynku pracy, pracownicy organizacji pozarządowych , samorządy lokalne


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu D0450

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Pomorskie-Sopot