BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Partnerska interwencja dla rozwoju usług lokalnych metodą manufaktur integracyjnych

Opis rezultatu szkoleniowego:

Partnerska interwencja dla rozwoju usług lokalnych metodą manufaktur integracyjnych to podstawowy rezultat ukierunkowany na zmniejszanie bezrobocia poprzez rozwój usług. Model uznano za przydatny dla tworzenia i realizacji indywidualnych programów lokalnych, opartych na inicjatywie partnerskiej i metodzie inkubacji poprzez działalność manufaktur integracyjnych. Manufaktury Integracyjne, jako małe laboratoria przedsiębiorczości społecznej, wyłanianie są w strukturach partnerskich instytucji/organizacji silnie osadzonych w środowisku lokalnym. W Manufakturach zatrudniani są beneficjenci ostateczni, czyli osoby zagrożone wykluczeniem z rynku pracy. W okresie wstępnym beneficjenci uczą się przedsiębiorczości poprzez faktyczne wykonywanie pracy oraz udział w szkoleniu dotyczącym rozwijania własnej przedsiębiorczości: zasad rynku, marketingu, pozyskiwania środków, tworzenia biznesplanów.
W ramach rezultatu zaplanowane jest utworzenie Centrum Przedsiębiorczości Społecznej, będące rodzajem spoiwa dla wszystkich funkcjonujących Manufaktur. Zadaniem Centrum jest weryfikacja koncepcji, konfrontowanie ich z potrzebami społecznymi i rynkiem lokalnym, rozpoznanie faktycznego potencjału beneficjentów, wspieranie pracowników Manufaktur w prowadzeniu działalności, prowadzenie szkoleń i kursów, jak i pomoc w określeniu i przygotowaniu form organizacyjno-prawnych dla już funkcjonujących Manufaktur Integracyjnych. Partnerska Interwencja dla Rozwoju Usług Lokalnych Metodą Manufaktur Integracyjnych stanowi model oparty na integracji na poziomie:
- środowiska lokalnego, poprzez działania na jego obszarze i odpowiadanie na jego lokalne potrzeby, z instytucją/organizacją macierzystą budującą przyszłą współpracę w obrębie zespołów pracowniczych, w których zatrudniane były również osoby niepełnosprawne;
- indywidualnej integracji osoby z pracą przez nią wykonywaną, poprzez realizowanie swoich pasji i umiejętności;
- struktur lokalnych, regionalnych i krajowych, odpowiedzialnych za rozwój procesów rynku pracy, rozwój samorządności i polityki społecznej w powiązaniu z gospodarką społeczną;
- integracji europejskiej, poprzez otwartość i wykorzystywanie kontaktów zagranicznych i doświadczeń instytucji/organizacji partnerskich.
W ramach wdrażania rezultatu dużą rolę odgrywa społeczność lokalna, która na bieżąco jest informowana o inicjatywie i z którą są prowadzone konsultacje społeczne. Społeczność lokalna może włączyć się do realizowanych przedsięwzięć, określając swoje lokalne potrzeby i zaspakajając je poprzez powstające usługi. Ponadto istniała możliwość korzystania, przez osoby ze społeczności lokalnej, z indywidualnych porad i pomocy w Centrum Przedsiębiorczości Społecznej.
Samorząd lokalny, realizujący Partnerską Interwencję dla Trójsektorowego Partnerstwa, w przypadku wdrażania przedstawionego rezultatu powinien utworzyć system zachęt, głównie dla instytucji/organizacji wyłaniających Manufaktury Integracyjne. Nad wdrożeniem modelu Partnerskiej Interwencji powinien czuwać Inicjator/Lider lokalny, który zawiąże Partnerstwo, utworzy lub zleci istniejącej lokalnie strukturze funkcje CPS, zatrudni niezbędną kadrę, skoordynuje zadania i obowiązki Partnerów w ramach podjętej współpracy w rozwiązywaniu lokalnych problemów.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Do stosowania rezultatu konieczne są:
- zdefiniowanie lokalnego problemu oraz dostęp do nowego modelu Partnerskiej Interwencji;
- zawiązanie partnerstwa (optymalne: społeczno-prywatno-publiczne);
- wybór koordynatora/lidera;
- zredagowanie Partnerskiej Interwencji dla Rozwoju Usług Lokalnych Metodą Manufaktur Integracyjnych;
- utworzenie lub powierzenie funkcji Centrum Przedsiębiorczości Społecznej wybranej organizacji / instytucji;
- zorganizowanie kadry liderów spośród pracowników instytucji/organizacji, partnerów i zespołów pracowników Manufaktur;
- opracowanie szczegółowych planów funkcjonowania określonych Manufaktur Integracyjnych;
- budowanie warsztatów pracy przez poszczególne zespoły Manufaktur Integracyjnych oraz realizacja podstawowej misji poszczególnej Manufaktury Integracyjnej (zarówno gospodarczej jak i społecznej);
- realizacja przez CPS programu wzmacniania kompetencji osób tworzących nowe usługi pn. Akademia Inspiracji - interdyscyplinarnego szkolenia praktycznego Partnerstwa;
- budowanie koncepcji i wdrażanie strategii rynkowej dla poszczególnych Manufaktur;
- opracowywanie biznes-planów i ich ekspercka weryfikacja;
- poszukiwanie optymalnych rozwiązań organizacyjno-prawnych i montaży finansowych dla poszczególnych Manufaktur Integracyjnych (funkcja CPS);
- usamodzielnienie, przy zapewnieniu pomocy, w tworzeniu nowych struktur gospodarczych lub w trwałym osadzeniu w strukturach Partnerów, jako wzbogacenie aktualnej oferty ze stabilnymi miejscami pracy.
Nakłady niezbędne do zastosowania/wdrożenia gotowego rezultatu zależą głównie od ilości tworzonych Manufaktur i ilości zatrudnionych w nich osób i dotyczą kosztów usług Centrum Przedsiębiorczości Społecznej, kosztów wynagrodzeń osób zatrudnionych, kosztów utworzenia warsztatów pracy oraz kosztów szkoleń.

Opinia eksperta:

Podstawowymi celami rezultatu była aktywizacja osób defaworyzowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym do funkcjonowania na rynku pracy poprzez zaprojektowanie i wdrożenie modelowej gospodarki społecznej. Kolejnym celem było przygotowanie w obszarze przedsiębiorczości oraz wzmocnienie struktur organizacyjnych na rynku lokalnym poprzez zorganizowanie 10 Manufaktur Integracyjnych oraz Centrum Przedsiębiorczości Społecznej, jako laboratoriów przedsiębiorczości w nowym nurcie gospodarki społecznej w sferze edukacji, kultury, rekreacji i usług społecznych,
Projekt stawiał na potencjał i możliwości tkwiące w osobach z wybranych grup docelowych, czyli osoby bezrobotne, osoby niepełnosprawne, absolwenci OHP, młodzież. Będą oni wspólnie tworzyć szansę dla realizacji swoich zainteresowań, umiejętności i pasji. Moja pasja - moja praca to fundament motywacji, na której opierała się jakość pracy i sukces podejmowanych inicjatyw, zaprojektowanych przez Partnerstwo.
Testowanie i opis doświadczeń, z wykorzystaniem różnorodności struktur początkowych i docelowych, był podstawą lokalnego modelu gospodarki społecznej opartego na tzw. Manufakturach Integracyjnych i solidaryzmie istniejącego potencjału środowiska. Posłuży to praktycznemu przygotowaniu beneficjentów w niszowych dziedzinach przedsiębiorczości, w niewielkim stopniu reprezentowanym na lokalnym rynku pracy. Działalność Manufaktury Integracyjnej, jako laboratorium przedsiębiorczości społecznej, w której różnorodne podmioty podejmowały działania na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów w szczególności zwiększenia aktywizacji społeczności lokalnych, prowadził do podejmowania współpracy tych podmiotów i przedstawicieli społeczności w rewitalizacji lokalnych rynków pracy. Istotnym elementem rezultatu było utworzenie Manufaktur Integracyjnych i opracowanie metody trwałej animacji społecznej, nastawionej na przedsiębiorczość i zrównoważony rozwój lokalny. Proponowany przez Partnerstwo model jest możliwy do replikowania w innych środowiskach lokalnych. Ważnym jednak elementem zapewniającym skuteczność i innowacyjność proponowanego rezultatu jest skorzystanie z wypracowanych przez Partnerstwo metod prowadzenia i szkolenia beneficjentów.

Beneficjenci:

absolwenci Ochotniczych Hufców Pracy, młodzież, osoby bezrobotne, osoby niepełnosprawne


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu D0106

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Małopolskie-Nowa Huta