BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Streetworking - pierwszy krok w integracji społecznej i zawodowej bezdomnych

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultat Streetworking - pierwszy krok w integracji społecznej i zawodowej bezdomnych, przygotowany jest w ramach projektu Agenda Bezdomności - Standard Aktywnego Powrotu na Rynek Pracy. Ten model działań, stanowi formę wsparcia dla osób wykluczonych społecznie, pozostających poza systemem pomocy społecznej. Wdrożenie modelu ma na celu zwiększenie ich szans na integrację społeczną i zawodową. Istotną cechą streetworkingu, jako nowej formy pracy socjalnej, jest ścisła współpraca z beneficjentami na podstawie zaakceptowanego planu - w ich środowisku, na ich zasadach, w tempie dostosowanym do indywidualnych potrzeb i możliwości. Streetworkerzy wpływają na poprawę jakości życia i zmianę postaw podopiecznych, m.in. dzięki stymulacji społecznie pożądanych zachowań, dostarczaniu informacji o podstawowych dla beneficjentów prawach, możliwościach uzyskania pomocy czy zdobycia niezbędnych dokumentów, jak również dzięki ułatwieniu dostępu do narzędzi i instrumentów reintegracji społecznej oraz zawodowej.
Elementami składowymi tego rezultatu w zakresie metodologii są:
- standard wdrażania metody streetworkingu;
- standard rekrutacji i selekcji streetworkerów;
- standard pracy metodą streetworkingu;
- podręcznik streetworkingu;
- programy szkoleń wraz z materiałami szkoleniowymi dla streetworkerów. Streetworkerzy, którzy przeszli przez etap selekcji wstępnej, biorą udział w kolejnym cyklu szkoleń obejmującym między innymi problematykę pomocy społecznej, zagadnienia prawne, standardy pracy streetworkera, kurs pierwszej pomocy.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Proponowany model może być replikowany przez podmioty działające na rzecz osób pozostających poza placówkami dla osób bezdomnych lub sporadycznie z niej korzystających.
Działania konieczne do zastosowania rezultatu:
- rekrutacja i selekcja streetworkerów według standardów opracowanych w ramach projektu;
- przygotowanie do pracy streetworkera w cyklu szkoleń, obejmującym wiedzę z zakresu pomocy społecznej, problematyki uzależnień, działań pomocowych w sferze społecznej i zawodowej;
- tworzenie sieci współpracy z osobami bezdomnymi oraz podmiotami działającymi w obszarze pomocy społecznej i służbami publicznymi;
- prowadzenie monitoringu pracy w oparciu o wystandaryzowane narzędzia np. karty pierwszego kontaktu, raporty z pracy.

Opinia eksperta:

Przygotowany przez Partnerstwo rezultat, kierowany do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, poprzez tworzenie nowej formy pracy socjalnej ukierunkowany na zwiększenie integracji społecznej i zawodowej jest, w odniesieniu zarówno do grupy docelowej jaki typu podejmowanego problemu, trafny. Działania streetworkera i zadania przez niego realizowane należy postrzegać jako udoskonalenie systemu pomocy społecznej. Metoda pracy streetworkerów to także możliwość tworzenia platformy współpracy z podmiotami działającymi w obszarze pomocy społecznej i służbami publicznymi. Rezultat ma potencjał replikacji, szczególnie przez podmioty działające na rzecz tej grupy docelowej.

Beneficjenci:

osoby bezdomne, osoby zagrożone bezdomnością, wychowankowie domów dziecka


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu A0532

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Pomorskie