Nazwa rezultatu | Model reintegracji społecznej i zawodowej młodych osób wykluczonych społecznie (opuszczających zakłady poprawcze i karne) |
---|
Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie prac Partnerstwa realizującego projekt „Możemy więcej”, szczególnie tych prowadzonych w Działaniu 3. Dotyczyło ono wypracowania rekomendacji dla ekonomii społecznej, pozwalających na szersze niż tylko jednorazowe zastosowanie powstałych w trakcie realizacji projektu rezultatów. Publikacja jest wyborem tekstów, opracowanych w trakcie realizacji projaktu.
Filmy pokazujące tworzenie spółdzielni socjalnych, na przykładzie Restauracji "Ratel", stworzonej przy udziale beneficjentów projektu "Możemy więcej".
Publikacja zawiera wybór tekstów powstałych w trakcie realizacji projektu "Możemy więcej". Uwzględniono głównie teksty dotyczące spółdzielczości socjalnej. Znaleźć tu można następujące opracowania: 1) Spółdzielcze formy gospodarowania w Europie, 2) Analiza SWOT spółdzielni socjalnych w Polsce, 3) Analiza prawna dotycząca założenia i prowadzenia spółdzielni socjalnej przez określone grupy beneficjentów, 4) Opinia prawna dotycząca statusu prawnego spółdzielni socjalnych oraz potrzeby dokonania w tym zakresie zmian.
Niniejszy poradnik przeznaczony jest dla osób, które są zainteresowane problematyką przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, w tym wykluczeniu z rynku pracy.
Podręcznik powstał dzięki pracy z założycielami Spółdzielni Socjalnej RATEL oraz młodzieżą przebywającą w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Pszczynie. Przeznaczony jest on zatem dla wszystkich tych, którzy myślą o uruchomieniu działalności gospodarczej, ale obawiajà się zrobiç to samemu lub też interesuje ich idea spółdzielczości. Z powodzeniem poradnik ten wykorzystywać mogą w swojej pracy wszyscy ci, którzy chcą pomóc osobom podejmującym trud założenia spółdzielni socjalnej, a więc pracownicy urzędów pracy, pomocy społecznej oraz organizacji społecznych i innych instytucji pomagających osobom wracającym na rynek pracy.
Poradnik jest skierowany do przedstawicieli samorządu lokalnego, instytucji publicznych i organizacji społecznych zainteresowanych problematyką ekonomii społecznej i jej roli w przeciwdziałaniu zjawiskom wykluczenia społecznego. Niniejszy poradnik powstał z myślą o wszystkich tych, którym bliska jest idea ekonomii społecznej jako jednego z instrumentów realizowania zrównoważonego rozwoju lokalnego.
Poradnik dotyczy zakładania i prowadzenia własnej firmy, ale stanowi również przygotowanie do prowadzenia innych form działalności gospodarczej, szczególnie w formie spółdzielni socjalnej.
Numer projektu | D0219 |
---|---|
Opracowanie rezultatu | |
Administrator |