BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego System informatyczny Platforma e-dialog

Opis rezultatu szkoleniowego:

System informatyczny Platforma e-dialog stanowi modelowe rozwiązanie wspierające przystosowywanie się małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich pracowników do zmian strukturalnych zachodzących w gospodarce. System ten korzystnie wpływa na usprawnienie zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie m.in. na ocenę pracowników, motywowanie, rekrutację kadr, analizę posiadanych przez pracowników kwalifikacji, projektowanie ścieżki zawodowej. Pośrednio system ten ma korzystne oddziaływanie na poprawę innowacyjności tego rodzaju przedsiębiorstw. Wpływa on bowiem na jakość zarządzania zasobami ludzkimi oraz na zwiększenie poziomu kwalifikacji zatrudnionego personelu. Przy wykorzystaniu tego narzędzia przedsiębiorca może dokonać analizy kwalifikacji pracowników i porównania posiadanych kwalifikacji z pożądanymi, a następnie wyszukać szkolenia, które pozwolą pracownikom nabyć potrzebną wiedzę i umiejętności. System został przetestowany na licznej i reprezentatywnej grupie małych i średnich przedsiębiorstw. Przetestowanie tego systemu dało możliwość określenia jaki może być pozytywny wpływ na likwidowanie problemów i nierówności doświadczanych przez beneficjentów projektu. Dzięki zintegrowaniu Platformy z bazą danych osób szukających zatrudnienia, przedsiębiorstwa mogły pozyskać do współpracy kandydatów z najbardziej odpowiednimi kwalifikacjami. Partnerstwo zaprojektowało opracowanie i przeprowadzenie szkoleń dla pracowników MSP w oparciu o wyniki analizy zasobów ludzkich, przeprowadzonej przez kadrę zarządzającą tych przedsiębiorstw przy wykorzystaniu omawianego systemu.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Nakłady związane z wdrażaniem systemu w przedsiębiorstwie (wprowadzanie danych, bieżącą obsługa systemu) zależą od wielkości i struktury firmy. Przedsiębiorstwa i instytucje muszą zapewnić odpowiednie warunki techniczne (stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu). Pracodawcy powinni wyznaczyć osoby odpowiadające za bieżącą obsługę systemu (wprowadzanie danych, eksploatacja). Niezbędne jest zgromadzenie odpowiednich informacji (dotyczy stanowisk pracy, schematu organizacyjnego, danych pracowników itp.), które zostaną wprowadzone do systemu. Dzięki zintegrowaniu Platformy z bazą danych osób poszukujących pracy (Urzędy Pracy, instytucje pośrednictwa pracy) MSP będą mogły pozyskać do współpracy kandydatów z najbardziej odpowiednimi kwalifikacjami.

Opinia eksperta:

Wypracowany przez Partnerstwo rezultat sprzyja optymalizacji wykorzystania potencjału ludzkiego w przedsiębiorstwach, podnoszeniu umiejętności i kwalifikacji zawodowych kadry pracującej w kontekście realizacji zawodowych zadań przez przedsiębiorstwa. Za innowacyjny w tym systemie należy uznać moduł umożliwiający analizę luk kompetencyjnych danego pracownika i wskazanie możliwości ich uzupełnienia poprzez odpowiednie doskonalenie. Wykorzystanie tego systemu, jak deklaruje Partnerstwo, może mieć korzystne odniesienie do obiektywności i przejrzystości awansu zawodowego pracownika w danym przedsiębiorstwie poprzez powszechny dostęp zainteresowanych użytkowników. Ten pośredni rezultat może wpływać na promowanie wśród pracodawców idei uczenia się przez całe życie.

Beneficjenci:

pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw, przedstawiciele kadry zarządzającej MSP


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0059

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Polska