BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego w sektorze usług publicznych - firmy socjalnej oraz instytucji wspierającej - Ośrodek Gospodarki Społecznej. Metodologia aktywizacji zawodowej osób chorujących psychicznie i długotrwale bezrobotnych z terenów w

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultatem projektu jest Funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego w sektorze usług publicznych - firmy socjalnej oraz instytucji wspierającej - Ośrodek Gospodarki Społecznej. Metodologia aktywizacji zawodowej osób chorujących psychicznie i długotrwale bezrobotnych z terenów wiejskich.
Opracowany przez Partnerstwo rezultat obejmuje przygotowanie modelu wsparcia dla organizacji pozarządowych przy tworzeniu przedsiębiorstwa społecznego - Ośrodka Gospodarki Społecznej. W ramach wskazanego modelu Partnerstwo zaplanowało:
- przygotowanie innowacyjnego programu oddziaływań dla beneficjentów z grup wykluczonych społecznie;
- wypracowanie rozwiązań z zakresu prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego, działającego przy organizacjach pozarządowych;
- wypracowanie modelu relacji ze środowiskiem lokalnym;
- opracowanie metod przekazywania wiedzy w zakresie gospodarki społecznej, w tym podnoszenie poziomu kwalifikacji pracowników trzeciego sektora;
- przygotowanie metod zarządzania i finansowania przedsiębiorstwa społecznego oraz struktury wspierającej to przedsiębiorstwo - Ośrodka Gospodarki Społecznej;
- utworzenie, przetestowanie i rozwinięcie modelu przedsiębiorstwa społecznego, działającego przy organizacji pozarządowej w branży hotelarskiej i gastronomicznej (restauracyjnej).
Ośrodek Gospodarki Społecznej realizuje zdania związane ze wspieraniem firmy socjalnej, w ramach działalności którego przygotowano:
- nowatorski program szkoleń dla osób, które w przyszłości zastaną zatrudnione w przedsiębiorstwach społecznych;
-działania szkoleniowo-doradcze, kierowane do pracodawców i organizacji pozarządowych, mające na celu zachęcanie do tworzenia firm socjalnych.
Zaprojektowano także tworzenie przez sieci firm socjalnych, które będą działały na zasadzie franczyzy społecznej. W realizowanym projekcie wybrano przedsięwzięcie z branży hotelarskiej, ze względu na zróżnicowanie stanowisk pracy dostępnych dla osób niepełnosprawnych oraz umiejscowienie hotelu na terenie posiadającym walory turystyczne. Firma socjalna (hotel) przygotowała standardy świadczonych usług oraz opracowała model jakości świadczenia tych usług.
Firma socjalna oferuje dwa rodzaje zatrudnienia:
- stałe - dla beneficjentów, którzy ze względu na konieczność odbywania rehabilitacji mają niewielkie szanse powrotu na otwarty rynek pracy;
- przejściowe - dla beneficjentów, którzy po odbyciu szkoleń i staży mogą wejść na otwarty rynek pracy.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Do wdrożenia rezultatu niezbędne są:
- przygotowanie przez Ośrodek Gospodarki Społecznej innowacyjnego programu działań skierowanych do przyszłych pracowników - beneficjentów:
- wybór grupy docelowej;
- przeprowadzenie cyklu szkoleń zawodowych, szkoleń z zakresu komunikacji, marketingu i rynku pracy, warsztatów psychologicznych;
- przeprowadzenie szkoleń zawodowych pod kierunkiem instruktorów zawodu;
- pomoc beneficjentom w poszukiwaniu pracy na wolnym rynku, po zdobyciu nowych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego;
- zapewnienie przez Ośrodek Gospodarki Społecznej niezbędnej infrastruktury firmy socjalnej;
- zaplanowanie właściwej struktury organizacyjnej firmy socjalnej;
- pozyskanie profesjonalnego personelu (manager firmy socjalnej, instruktorzy zawodu);
- wypracowanie zasad funkcjonowania firmy socjalnej i Ośrodka Gospodarki Społecznej.
Struktura Ośrodka Gospodarki Społecznej zakłada powstanie następujących zespołów:
- zespół ds. tworzenia firm socjalnych;
- zespół ds. równouprawnienia i monitoringu;
- zespół ds. współpracy z pracodawcami;
- zespół ds. promocji - zespół ds. szkoleń.
Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej powinien dotyczyć branży usługowej, z tego względu, że program szkoleń oraz środowisko pracy są dostosowane do możliwości zawodowych osób chorujących psychicznie. Rezultat zakłada, że model jest na tyle uniwersalny, że może być wdrażany także z przeznaczeniem włączenia w jego realizację innych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Schemat postępowania przy tworzeniu przedsiębiorstwa społecznego może zostać wypracowany przez podmiot, który będzie wdrażał proponowany rezultat.

Opinia eksperta:

Rezultatem przygotowanym przez Partnerstwo było wypracowanie zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego, na przykładzie firmy socjalnej wraz ze wspierającą instytucją doradczo-szkoleniową - Ośrodkiem Gospodarki Społecznej. Firma socjalna działała w sektorze usługowym (usługi hotelarsko-restauracyjne), zatrudniając osoby z problemami zdrowia psychicznego oraz osoby długotrwale bezrobotne z terenów wiejskich. Firma socjalna była nastawiona na zatrudnianie osób wykluczonych, natomiast ekonomiczna strona tego rodzaju przedsiębiorstwa społecznego zakładała, że konkuruje na wolnym rynku z przedsiębiorstwami komercyjnymi, a wypracowany zysk przekazuje na bieżący rozwój pracowników i podnoszenie standardu usług. W omawianym rezultacie firma socjalna oferowała dwa rodzaje zatrudnienia: stałe i przejściowe, w zależności od możliwości beneficjentów do wejścia na otwarty rynek pracy. Wybór sektora usług, zaproponowany przez Partnerstwo, został dokonany przede wszystkim pod kątem typu grupy docelowej, sprzyjając integracji społecznej osób chorujących psychicznie, co pełni ważne funkcje rehabilitacyjne, jak również lecznicze. Innym elementem rezultatu było utworzenie Ośrodka Gospodarki Społecznej, którego zadania wiązały się z realizacją funkcji społecznej, jak i aspektu komercyjnego. W ramach funkcjonowania tego Ośrodka były prowadzone nowatorskie programy szkoleń dla beneficjentów oraz działania szkoleniowo-doradcze skierowane do pracodawców i organizacji pozarządowych, ukierunkowane na zachęcanie do tworzenia firm socjalnych. Proponowane rozwiązanie powinien prowadzić do powstania dualnego modelu - przedsiębiorstwa społecznego i instytucji wspierającej. Firma socjalna (hotel) stworzyła pewne standardy świadczonych usług oraz opracowała model jakości tych usług. Natomiast Ośrodek Gospodarki Społecznej prowadząc szkolenia dla beneficjentów oraz przygotowując ich do podjęcia pracy, przygotował również zaplecze dla finansowego i prawnego funkcjonowania firmy. W rezultacie Ośrodek mógł tworzyć sieć firm socjalnych, które działały na zasadzie franchisingu społecznego. Istotnym efektem skuteczności wdrożenia przedstawionego rezultatu powinien być długookresowy proces rozwoju pracownika, zakończony powrotem do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie m.in. poprzez aktywizację zawodową, przyczyniając się do pełnej reintegracji osób wykluczonych społecznie. W opracowanym rezultacie powstałe programy szkoleń mogłyby być wykorzystywane w odniesieniu do podobnej grupy docelowej, o ile zostały w pełni przygotowane w trakcie realizacji projektu.

Beneficjenci:

osoby długotrwale bezrobotne, osoby z problemami zdrowia psychicznego


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu D0438

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Łódzkie-gmina Zgierz