BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Model zintegrowanych działań prowadzących do wyrównywania szans na rynku pracy i odtworzenia więzi decydujących o funkcjonowaniu mieszkańców peryferyjnych osiedli w dynamicznie rozwijających się aglomeracjach miejskich

Opis rezultatu szkoleniowego:

Model zintegrowanych działań prowadzących do wyrównywania szans na rynku pracy i odtworzenia więzi decydujących o funkcjonowaniu mieszkańców peryferyjnych osiedli w dynamicznie rozwijających się aglomeracjach miejskich pod nazwą Specjalna Miejska Strefa Społeczna. Peryferyjne Centrum. jest rezultatem projektu przygotowywanym przez Partnerstwo.
W modelu rewitalizacji społecznej osiedli w aglomeracjach miejskich, poddanych wcześniej restrukturyzacji przemysłu, zaplanowano współdziałanie mieszkańców, instytucji, organizacji i pracodawców funkcjonujących w tej strefie na bazie istniejących więzi społecznych oraz uwarunkowań środowiskowych. Podstawowym elementem modelu jest utworzenie Centrum Aktywności -Centrum Zakrzów będącym miejscem spotkań, wymiany informacji ze stałym dostępem do Internetu, usług rynku pracy i szkoleń oraz Punktów Wsparcia Obywatelskiego, w których dostępne są oferty pracy i szkoleń oraz baza pracodawców chętnych do prowadzenia staży. Do głównych zadań wymienionej instytucji należą działania związane z:
- doradztwem zawodowym;
- pośrednictwem pracy;
- monitoringiem lokalnego rynku pracy;
- współpracą z lokalnymi pracodawcami;
- współpracą z siecią instytucji lokalnych typu: samorząd, rady osiedla, organizacje pozarządowe, instytucje szkoleniowe i rynku pracy oraz pomocy społecznej
W ramach modelu przewidziano także powstawanie Punktów Integracji Społecznej, obsługiwanych przez lokalnych liderów zwanych liderami społecznymi. Liderem społecznym jest przedstawiciel instytucji, organizacji, przedsiębiorstw zaangażowany we wspieranie lokalnej społeczności, odpowiednio przygotowany do realizacji działań społecznych. W Punktach Integracji beneficjenci mogą uzyskać informacje, otrzymać wsparcie przy poszukiwaniu pracy lub zgłosić inicjatywę obywatelską.
W ramach wdrażania rezultatu istotną rolę odgrywa model budowania partnerstwa lokalnego - Pakt Lokalny. Jest to koalicja na rzecz rozwoju, która w oparciu o przeprowadzoną diagnozę, podejmuje działania w zagrożonej strefie. W ramach jej działają liderzy lokalni (instytucje, podmioty gospodarcze, nauczyciele, społecznicy, księża, samorząd miasta i jego struktury, np. Ośrodki Pomocy Społecznej), instytucje rynku pracy, związki zawodowe, Policja, Straż Miejska itp.

Opinia eksperta:

Elementami składowymi rezultatu są:
- model budowania partnerstwa lokalnego;
- program kształcenia liderów;
- model funkcjonowania Centrum Aktywności;
- sposoby dotarcia do przyszłych beneficjentów;
- modelowa uchwała rady gminy.
Podczas realizacji rezultatu istotną rolę odgrywa lider społeczny, czyli przedstawiciel instytucji, organizacji i przedsiębiorstw zaangażowanych we wspieranie lokalnej społeczności, odpowiednio przygotowany do realizacji działań społecznych. Model budowania partnerstwa lokalnego Pakt Lokalny to koalicja na rzecz rozwoju, która w oparciu o diagnozę podejmuje działania w zagrożonej strefie. W ramach jego mogą działać liderzy lokalni (instytucje, podmioty gospodarcze, nauczyciele, społecznicy, księża, samorząd miasta i jego struktury, np. Ośrodki Pomocy Społecznej), instytucje rynku pracy, związki zawodowe, Policja, Straż Miejska itp. Przygotowany rezultat, w odniesieniu do zdiagnozowanych potrzeb beneficjentów, należy uznać za trafny. Przygotowany model może być replikowany w innych środowiskach, po odpowiednim dostosowaniu do grupy docelowej.

Beneficjenci:

osoby bezrobotne, osoby zagrożone bezrobociem


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu A0364 A0010

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Dolnośląskie