BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Kompleksowy model wsparcia dla rzemiosła

Opis rezultatu szkoleniowego:

Model wsparcia dla rzemiosła jest kompleksowym rozwiązaniem wspomagającym adaptację beneficjentów do wymogów współczesnego rynku pracy. Zaplanowano, że realizacja projektowanego modelu przyczyni się do rozwoju i wzrostu konkurencyjności rzemiosła poprzez większe wykorzystanie nowych technologii w działalności firm rzemieślniczych. Przystosowanie do zmian strukturalnych gospodarki przy użyciu nowych technologii ma miejsce poprzez podniesienie kompetencji właścicieli zakładów rzemieślniczych i ich pracowników w zakresie wykorzystania w pracy zawodowej nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
Kompleksowy model wsparcia rzemiosła, obejmuje następujące elementy:
- 1. model szkoleniowy złożony z poszczególnych modułów :
- technologie informacyjno-komunikacyjne, czyli wprowadzenie do wykorzystania komputera w edycji tekstu, obsługi Internetu, zaznajomienie z programami komputerowymi wspierającymi działalność małego biznesu, platforma e-Rzemieślnik w działalności firmy, prezentacja firmy z wykorzystaniem narzędzi ICT, wpływ technologii informacyjnej i komunikacyjnej na rozwój firmy;
- zarządzania, w ramach którego omawiane są zagadnienia prawne, wielowymiarowe podejście do zarządzania firmą w kontekście finansowym, rachunkowym, zasobów ludzkich, technologicznym i jakości produkcji;
- praktycznego wykorzystania komputerów, obejmującego nowoczesne techniki projektowania, wytwarzania i pomiarów, programowania i obsługi nowoczesnych obrabiarek skrawających sterowanych komputerem.
- 2. model doradztwa, wdrażany w ramach Centrum Doradztwa Biznesowo-Personalnego. Pomoc doradcza pokrywa się z tematyką szkoleń, celem najefektywniejszego wsparcia grupy docelowej w podniesieniu jej konkurencyjności na rynku pracy wobec większych firm producenckich.

- 3 model tworzenia klastrów rzemieślniczych jako sieci rozbudowanej współpracy sektora rzemieślniczego. Założeniem funkcjonowania klastra jest współpraca między firmami oparta na systemie wzajemnych rabatów, przekazywaniu zleceń, dokonywaniu zakupów wewnątrz klastra oraz prowadzeniu wspólnych działań promocyjnych i marketingowych. Współpraca ma na celu umożliwienie zintegrowania firm słabiej rozwiniętych z zakładami o dużej wydajności, dzięki wymianie korzyści w postaci zamówień. Model tworzenia sieci współpracy o charakterze klastra jest testowany w 15 firmach rzemieślniczych, bez ukierunkowania na określoną branżę.
- 4 platforma internetowa oparta na koncepcji 4 x E pełniąca rolę punktu łączącego wszystkie wymienione moduły i umożliwiającego wykorzystanie nabytych przez beneficjentów umiejętności oraz sprzyjającego kontynuowaniu kształcenia ustawicznego w sektorze rzemiosła. W skład platformy wchodzą:
- Wirtualny "E-warsztat pracy", jako wirtualne środowisko utworzone specjalnie dla rzemieślników;
- E-społeczność rzemieślnicza, służąca użytkownikom wywodzącym się z rzemiosła, dostarczająca narzędzi rzemieślniczej komunikacji, celem wspierania rozwoju e-społeczeństwa rzemieślniczego. W skład wchodzą m.in. forum tematyczne, umożliwiające wypowiadanie się na różne tematy, kursy e-learningowe, e-komunikator dla rzemiosła.
- E-marketing rzemieślniczy. Zintegrowane zostały narzędzia służące do indywidualnej promocji poszczególnych zakładów rzemieślniczych. Koncepcja marketingu rzemieślniczego to integracja na portalu narzędzi służących indywidualnej promocji poszczególnych zakładów, takich jak strona internetowa firmy czy wspólnie prowadzony sklep internetowy dla rzemieślników, portal aukcyjny.
- E-nauczyciel w rzemiośle z wykorzystaniem ICT jako istotnego narzędzia wspierającego kształcenie ustawiczne rzemieślników. Koncepcja tego modelu opiera się na integracji szkoleń i kursów e-learningowych w ramach omawianego portalu. Tematy szkoleń były aktualizowane na bieżąco, w zależności od zgłoszonego zapotrzebowania oraz zmian prawno-organizacyjnych i społeczno-gospodarczych. Szkolenia on-line uzupełniały kursy stacjonarne oraz doradztwo udzielane w ramach projektu.
Działania realizowane w ramach Modelu wsparcia dla rzemiosła powinny przyczyniać się wzrostu zastosowania tych technologii w zakładach rzemieślniczych, sprzedaży towarów i usług, prowadzenia operacji finansowych oraz rozliczeń z ZUS i Urzędem Skarbowym. Beneficjentami projektu byli rzemieślnicy, pracodawcy, pracownicy i młodociani pracownicy. Regionem wdrażania Modelu wsparcia dla rzemiosła objęto województwo opolskie.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Wdrożenie modelu, w innym niż rzemiosło, obszarze gospodarczym, wymaga:
- przeprowadzenia dodatkowych analiz bieżącej sytuacji i problemów charakterystycznych dla danego środowiska;
- rozpoznania potrzeb;
- modyfikacji modeli;
- pozyskania kadry trenerskiej i doradców;
- zapewnienia dostępu do platformy internetowej.

Opinia eksperta:

Model wsparcia dla rzemiosła stanowi kompleksowe podejmowane problemu, jakim było przygotowanie grupy docelowej do wymogów współczesnego rynku pracy. Proponowany w projekcie model zawiera elementy szkolenia oraz model ułatwiający współpracę poszczególnych zakładów rzemieślniczych. Proponowany model stanowił z jednej strony wsparcie dla osób nabywających umiejętności zawodowych, z drugiej włączenia przedsiębiorców (firm rzemieślniczych) i przyczyniać się winien do lepszego wzrostu kompetencji pracodawców w zakresie nowoczesnego zarządzania firmą. Innowacyjność nie odnosi się do całego rezultatu. Dotyczy głównie utworzenia klastra rzemieślniczego oraz wprowadzenia szkoleń on-line, służących podnoszeniu kwalifikacji rzemieślników i ich pracowników. Partnerstwo, w ramach realizacji rezultatu, przygotowało programy szkoleniowe w zakresie innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych, procedury doradztwa oraz podręcznik tworzenia klastrów rzemieślniczych. Kompleksowy model wsparcia dla rzemiosła może być stosowany w innych obszarach gospodarczych, jednakże wówczas będzie wymagał przeprowadzenia dodatkowych analiz dotyczących typu problemów występujących w danym środowisku, rozpoznania potrzeb, pozyskania kadry doradców. Niemniej istnieje możliwość wykorzystania samodzielnych modułów np. szkolenia wspartego doradztwem, utworzenie klastra rzemieślniczego, szkolenia on-line.

Beneficjenci:

pracodawcy, pracownicy, pracownicy młodociani, rzemieślnicy


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0551

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Opolskie