BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Model aktywnego wsparcia rozwoju pracowników i firm wobec zmian strukturalnych w gospodarce

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultatem projektu jest przygotowanie systemu utrzymania zatrudnienia pracowników 50+ w sektorze okrętowym pt. Model aktywnego wsparcia rozwoju pracowników i firm wobec zmian strukturalnych w gospodarce. Opracowywany system ma na celu dostosowywanie kompetencji zawodowych pracowników oraz poziomu zaawansowania technologicznego przedsiębiorstw do potrzeb nowoczesnego, konkurencyjnego rynku pracy. W ramach modelu, obejmującego wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz nowoczesnych metod zarządzania m.in. zasobami ludzkimi, przygotowywane są cztery moduły: szkoleniowy, doradczy, kształtowania świadomości oraz komunikacyjny. Przygotowany program dydaktyczny jest dostosowany do potrzeb edukacyjnych beneficjentów z sektora okrętowego.
- Moduł szkoleniowy zawiera materiały dydaktyczne i programy szkoleniowe, z wykorzystaniem technik informatycznych, do realizacji w systemie tradycyjnym oraz w e-learningu, skierowanych do pracowników oraz kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach.
- Moduł doradztwa obejmuje m.in.: system doradztwa dla pracowników, centrum rozwiązywania problemów oraz doradztwo dla właścicieli przedsiębiorstw i przedstawicieli kadry kierowniczej w zakresie wprowadzania w firmie nowoczesnych metod zarządzania i wykorzystania nowoczesnych rozwiązań IT. W Centrum Wsparcia dla pracowników, pracodawców i kadry zarządzającej wykorzystywane są techniki telekomunikacyjne i Internet. Istotnym elementem tego modułu było przygotowanie systemu mentoringu, mającym na celu integrację społeczną pracowników 50+ i młodych absolwentów. W ramach mentoringu starsi, doświadczeni pracownicy, którzy są ekspertami w dziedzinie wykonywanej pracy zawodowej, przekazują wiedzę swym młodszym, mniej doświadczonym kolegom, wykorzystując do tego celu nowoczesne formy komunikacji (czaty, pocztę elektroniczną). Praktykę odbyło 30 osób, a docelowo Partnerstwo zaplanowało zatrudnienie co najmniej 5 młodych absolwentów.
- Moduł kształtowania świadomości obejmuje: system promocji kształcenia ustawicznego oraz upowszechniania nowoczesnych form zatrudnienia, wdrażania nowoczesnych technologii, innowacyjnych metod zatrudnienia oraz współpracy z instytucjami badawczymi.
- Moduł komunikacji stanowi platforma komunikacyjna, umożliwiająca upowszechnianie i promocję rezultatów projektu oraz testowanie nowych form kształcenia ustawicznego i promowanie modelowych rozwiązań w zakresie innowacyjnych technologii.
W procesie opracowywania poszczególnych modułów uczestniczą beneficjenci, do których projekt został skierowany, tak by, narzędzia w pełni odpowiadały potrzebom grup docelowych (np.:w zakresie szkoleń czy doradztwa). Wdrożenie tego systemu przyczyni się do zwiększonego wykorzystywania nowych metod zarządzania i nowatorskich rozwiązań telekomunikacyjnych przez przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstw, a w stosunku do pracowników pozwoli na ich stabilniejszą sytuację na rynku pracy poprzez doskonalenie kwalifikacji zawodowych.

Opinia eksperta:

Przygotowany przez Partnerstwo rezultat w postaci systemowego modelu wsparcia utrzymania zatrudnienia pracowników 50+, skierowany jest zarówno do kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach sektora okrętowego, jak i do pracowników zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach oraz do przedsiębiorstw z tym sektorem współpracujących. Zaprojektowanie systemu wsparcia, pogrupowanego w poszczególne modele, tworzy spójne systemowe rozwiązanie, szczególnie w odniesieniu do problemów pracowników 50+, których dotychczasowe doświadczenie zawodowe stanowi istotny wkład zasobów ludzkich przedsiębiorstw i jest wykorzystywane w realizacji systemu mentoringu. Wprowadzenie modułu szkoleniowego kierowanego podstawowej grupy beneficjentów zwiększa ich szanse nie tylko na stabilizacje zatrudnienia, ale także podnosi ich świadomość, co do konieczności nabywania nowych umiejętności, niezbędnych do utrzymania zatrudnienia. Brak jednak doprecyzowania w jakich zawodach czy specjalizacjach wymagane jest szkolenie pracowników, zagrożonych utratą pracy i w jakim kierunku będą następowały zmiany np. kwalifikacji. W module doradztwa (Centrum wsparcia dla pracowników) nie sprecyzowano istoty działalności tego ośrodka. Wieloaspektowe spojrzenie na problem utrzymania zatrudnienia przez wskazaną grupę odbiorców wynika także z udziału różnych partnerów w projekcie, reprezentujących związki pracodawców, związki zawodowe, organizacje samorządu gospodarczego i szkół wyższych. Przedstawiony system wsparcia, kierowany do wszystkich beneficjentów projektu, wypracowany przez różne podmioty wykonujące różne rodzaje działalności, obejmował działania, które tworzą spójną całość i z tego względu to rozwiązanie wyróżnia ten rezultat. Całościowe stosowanie tego rezultatu wydaje możliwe w odniesieniu do przedsiębiorstw produkcyjnych, prowadzących zbliżoną działalność przemysłową i z tego względu należy uznać, iż w tym zakresie jest możliwy do replikacji. Niemniej jednak wykorzystanie poszczególnych modułów wydaje się w pełni trafne.

Beneficjenci:

osoby 50+, pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw, pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych zagrożeni utratą pracy, przedstawiciele kadry zarządzającej MSP, przedstawiciele kadry zarządzającej przedsiębiorstw produkcyjnych


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0114

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Region testowania: Pomorskie, Zachodniopomorskie