BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Portal prognozowania stanów zagrożenia przedsiębiorstwa - e-barometr

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultatem projektu jest Portal prognozowania stanów zagrożenia przedsiębiorstwa - e-barometr.
Partnerstwo, w oparciu o analizę sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw w województwach podkarpackim i lubelskim, przygotowuje program wsparcia pracowników i ich pracodawców poprzez opracowanie systemu przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych. Istotą opracowanego programu jest zapobieganie powstawaniu sytuacji kryzysowych poprzez planowe działania wyprzedzające, oparte na szczegółowych analizach sytuacji firmy, specyfice rynku lokalnego oraz czynnikach makroekonomicznych. W ramach tego programu,
w kontekście zwiększenia konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, pracodawcy i pracownicy uczestniczą w specjalnie przygotowanych szkoleniach. Tematyka szkoleń dotyczy: efektywnego zarządzania finansami, budowy strategii firmy, zagadnień marketingowych, korzystania z techniki informacyjno- komunikacyjnych, zarządzania personelem, kształcenia na odległość. Ponadto, proponowane jest wsparcie doradcze dla beneficjentów w zakresie usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa przy wprowadzaniu innowacji technicznych i organizacyjnych, doskonalenia zarządzania personelem. Istotnym elementem rezultatu, w zakresie przeciwdziałania zjawisku bezrobocia, jest przygotowanie kompleksowego systemu oceny kondycji małych i średnich przedsiębiorstw w postaci Portalu prognozowania stanów zagrożenia przedsiębiorstwa pt. Portal e-barometr. Najważniejszym zadaniem systemu jest ostrzeganie o zagrożeniach w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, w tym także zwolnień pracowników. E-barometr diagnozuje problemy na poziomie mikro oraz makroekonomicznym, a prognozy dla przedsiębiorstwa są generowane w oparciu o właściwe informacje o danym przedsiębiorstwie, przygotowane wcześniej i włączone do bazy danych.
W skład tego narzędzia wchodzi moduł prognostyczny zawierający:
- system benchmarkingu, umożliwiający przedsiębiorstwom porównanie sytuacji ekonomiczno-finansowej ze średnią sytuacją przedsiębiorstw działających w tej samej branży;
- kalkulator zagrożeń - prognoza stanu przedsiębiorstwa na podstawie wprowadzonych do systemu danych ekonomiczno-finansowych;
- mezoekonomiczny barometr nastrojów gospodarczych, prognozy rynku pracy;
- syntetyczne raporty makroekonomiczne.
W działaniach pilotażowych uczestniczyło po 25 małych i średnich firm z wyżej wymienionych województw. Po zakończeniu pilotażu a do końca trwania projektu planowane jest wsparcie po 80 przedsiębiorstw, w tym zagrożonych upadłością, z obu województw.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Koncepcja portalu e-barometr może być wdrażana również w innych regionach kraju. Proces wdrożenia związany jest z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych badań i kalkulacji, umożliwiających dostosowanie modelu statystycznego do realiów gospodarczych danego regionu. Wykorzystanie narzędzia e-barometr w przedsiębiorstwie związane jest zapewnieniem dostępu do Internetu oraz koniecznością wprowadzenia do systemu informacji ekonomiczno-finansowych odnoszących się do danego przedsiębiorstwa.
Koszty nie dotyczą opracowania metodologii poszczególnych elementów rezultatu, natomiast obejmują koszty związane z zakupem i przygotowaniem danych statystycznych dotyczących konkretnego obszaru, opracowaniem modeli zagrożonych upadłością, badaniem koniunktury gospodarczej oraz obsługi informatycznej.

Opinia eksperta:

Zaprojektowany przez Partnerstwo rezultat Portal prognozowania stanów zagrożenia przedsiębiorstwa - e-barometr stanowi interaktywny system służący ocenie kondycji przedsiębiorstwa w sektorze MSP, przygotowany m.in. w oparciu o wyniki badań mikro, mezo i makroekonomicznym. Partnerstwo zaplanowało funkcjonowanie tego narzędzia w wersji on-line w ramach portalu internetowego e-barometr. Proponowany rezultat, jak wynika z informacji dokumentów projektowych, będzie innowacyjnym narzędziem umożliwiającym skuteczne rozwiązywanie zidentyfikowanych problemów pojawiających się na rynku pracy, które Partnerstwo zbadało w regionach objętych projektem. Nowatorskość przygotowanego rezultatu dotyczy dostarczenia narzędzia firmom umożliwiającego kształtowanie bieżącej analizy otoczenia w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo w zakresie pojawiających się zagrożeń gospodarczych, poprzez zapewnienie dostępu do niezbędnych informacji umożliwiających skuteczną eliminację tych zagrożeń.

Beneficjenci:

pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw, przedstawiciele kadry zarządzającej MSP


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0086

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Podkarpackie, Lubelskie