BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Wortal szkoleń ICT wspomagany narzędziem autodiagnozy umiejętności informatycznych

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultatem projektu jest opracowanie Wortalu szkoleń ICT, wspomaganego narzędziem autodiagnozy umiejętności informatycznych, jako instrumentu przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu z rynku pracy pracowników w wieku powyżej 40 lat, nie posiadających umiejętności w zakresie nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych i zatrudnionych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki niemu użytkownicy uzyskują możliwość dokładnego określenia potrzeb szkoleniowych pracowników, w kontekście oceny kompetencji w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii informatycznych. Pracodawcy uzyskują ocenę poziomu rozwoju informatycznego przedsiębiorstwa. Sporządzona diagnoza umożliwia dostosowanie odpowiedniej oferty szkoleń IT do potrzeb edukacyjnych pracowników. Zasoby Wortalu są posegregowane w oparciu o zasady metodologii wykorzystywanej w przypadku Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy (ECDL), zgodnie z którą wprowadzono czytelny podział na poziomy kompetencji i wyszczególniono konkretne umiejętności. Opracowane rozwiązanie umożliwia łatwe i czytelne dopasowanie odpowiednich szkoleń IT do potrzeb poszczególnych branż przemysłu w zakresie umiejętności pracowników z uwzględnieniem różnych poziomów wymagań. Przygotowane są koncepcje ogólnych i specjalistycznych programów szkoleniowych oraz narzędzi wspierających wdrażanie nowych technologii, których weryfikacja następuje na bieżąco, w czasie trwania projektu. Przygotowany optymalny model kształcenia, który, po niewielkich modyfikacjach, wynikających ze specyfiki rynków lokalnych, może być zastosowany w innych regionach kraju. Wortal umożliwia bliską współpracę i łatwą wymianę informacji pomiędzy instytucjami organizującymi szkolenia, a ich odbiorcami, również potencjalnymi. Tym samym pozwala na precyzyjne opracowanie oferty przeznaczonej dla konkretnych użytkowników. Wortal może funkcjonować jako jedno z dodatkowych narzędzi rynku pracy, ułatwiając dotarcie do szkoleń, a w rezultacie zwiększając konkurencyjność pracowników i przedsiębiorstw. Ułatwia również korzystanie z dostosowanej bazy wiedzy, zawierającej m.in.: publikacje, materiały szkoleniowe i informacyjne, angielsko-polski słownik on-line oraz forum.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

W kontekście Specjalistycznego Wortalu szkoleń ICT, jedynym kosztem ponoszonym przez użytkowników jest zorganizowanie stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu.
Przy szerszym wdrażaniu tego rezultatu istotne znaczenie ma propagowanie istnienia takiego narzędzia wśród obecnych i przyszłych użytkowników, a także wśród przedstawicieli instytucji świadczących usługi szkoleniowe w zakresie IT.

Opinia eksperta:

Przyjęte w opracowanym rezultacie rozwiązania mają charakter kompleksowy, a jednocześnie istotą tego rozwiązania jest łatwość jego użytkowania i powszechna dostępność. Wortal szkoleniowy przyczynia się w zdecydowany sposób do wypełnienia luki informacyjnej na temat możliwości poprawy kompetencji informatycznych pracowników i osób poszukujących pracy. Użytkownicy wortalu uzyskują skuteczne narzędzie poszukiwania informacji na temat możliwości podniesienia poziomu swoich umiejętności IT, jak również możliwości udziału w stacjonarnych lub e-learningowych szkoleniach ICT. Poprzez budowę społeczności osób zainteresowanych rozwojem umiejętności w dziedzinie ICT wortal szkoleniowy przyczynia się do niwelowania barier w dostępie do informacji, narzędzi i materiałów szkoleniowych, na jaki napotykają osoby z małych ośrodków oraz osoby niepełnosprawne. Auto-diagnoza kompetencji rozwiązuje problem braku łatwego, szybkiego i taniego sposobu umożliwiającego pracownikom i przedsiębiorcom sektora MSP określenia potrzeb szkoleniowych i doboru odpowiedniego szkolenia. Dzięki kompleksowości podejścia (diagnoza potrzeb i dopasowanie rozwiązania) proponowany rezultat jest rozwiązaniem nowatorskim. Diagnoza luk kompetencyjnych wykorzystuje m.in. znaną (obecną również i w Polsce, ale w praktyce nie stosowaną) metodologię Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy,
a efektem wykorzystania narzędzia jest zidentyfikowanie i dopasowanie odpowiednich szkoleń. Jednocześnie jest rozwiązaniem tanim, łatwym i szybkim w zastosowaniu, a więc spełnia najważniejsze kryteria stosowania tego rozwiązania przez pracowników i przedsiębiorców MSP.

Beneficjenci:

pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw, przedstawiciele kadry zarządzającej MSP


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0030

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Dolnośląskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Śląskie