BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Coaching, jako metoda aktywizacji zawodowej i społecznej w trzech sektorach gospodarki oraz model aktywizacji społecznej i zawodowej w centrum szkoleniowo-doradczym z przedsiębiorstwem społecznym

Opis rezultatu szkoleniowego:

Coaching, jako metoda aktywizacji zawodowej i społecznej w trzech sektorach gospodarki oraz model aktywizacji społecznej i zawodowej w centrum szkoleniowo-doradczym z przedsiębiorstwem społecznym stanowi rezultat przygotowywany przez Partnerstwo.
W projekcie wykorzystuje się metodę coachingu w odniesieniu do beneficjentów ostatecznych celem wsparcia ich w integracji zawodowej i społecznej.
W ramach projektu trener aktywnie angażuje się w poszukiwanie miejsc pracy dla osób, którym udziela wsparcia i wspomaga przy realizacji kontaktów swoich klientów z potencjalnymi pracodawcami. Stosując metodę job coaching trener wspomaga osobę bezrobotną nie tylko do czasu podjęcia pracy w przedsiębiorstwie społecznym, ale aż do pierwszego okresu pracy w firmie komercyjnej. Najistotniejsze zadania trenera zatrudnienia wspieranego koncentrują się na pozyskaniu informacji o potencjale zawodowym beneficjenta i jego możliwościach rozwojowych, przygotowaniu indywidualnego planu zatrudnienia socjalnego, wspieraniu klienta w nawiązaniu kontaktów z pracodawcami, wprowadzeniu klienta do pracy na otwarty rynek pracy, w zapoznaniu z procedurami, warunkami pracy czy też zadaniami na stanowisku pracy.
W ramach projektu miejscem zatrudnienia trenera jest Centrum Szkoleniowo - Doradcze w przedsiębiorstwie społecznym, w którym prowadzone są również szkolenia zawodowe i społeczne, poradnictwo psychologiczne i zawodowe, szkolenia za zakresu zakładania spółdzielni socjalnych i działalności gospodarczej. W opracowywanym modelu uwzględniono przygotowanie osób do wykonywania określonych zadań, związanych z udzielaniem wsparcia beneficjentom - menedżera społecznego, trenera zatrudnienia wspieranego, trenera przedsiębiorczości, trenera zawodu. Opracowane zostały specjalistyczne szkolenia dla każdej z wymienionej kategorii, w tym dla menedżera społecznego z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem społecznym oraz specyfiki pracy z osobami wykluczonymi społecznie.
Trener zatrudnienia wspieranego i trener przedsiębiorczości uczestniczą w cyklu szkoleń (w wymiarze 280 godz.), poświęconych rynkowi i prawu pracy, specyfice pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym oraz metodzie coachnigu.
Trener zawodu odbywa także dodatkowe szkolenia zawodowe dla osób z wykształceniem zawodowym o kierunku zgodnym z branżą spółdzielni socjalnej oraz kurs pedagogiczny.
Trener przedsiębiorczości uczestniczy w szczegółowych szkoleniach z zakresu uwarunkowań prawnych związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych i długotrwale bezrobotnych.
W ramach projektu, po odpowiednim przygotowaniu, zatrudniani na tych stanowiskach są absolwenci oraz osoby bezrobotne.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Działania niezbędne do wdrożenia rezultatu należy odnosić do dwóch elementów: wdrożenia metody coachingu oraz wdrożenia działalności Centrum Szkoleniowo-Doradczego. Partnerstwo określa, iż Centrum stanowi opcjonalne środowisko pracy trenera. Metoda zatrudnienia wspieranego nie wymaga większych nakładów finansowych w infrastrukturę i ekspertów. Wymaga natomiast przeszkolenia coachów, trenerów zatrudnienia wspieranego oraz współpracy ze środowiskiem pracodawców. Partnerstwo przygotowuje, w formie przewodnika, procedurę rozwoju zawodowego trenera zatrudnienia wspieranego, która może być materiałem pomocniczym dla innych podmiotów chcących realizować ten rodzaj rezultatu.

Opinia eksperta:

Przedstawiony rezultat, czyli model funkcjonowania i zarządzania przedsiębiorstwem społecznym oraz model zatrudnienia wspieranego oparty na metodzie coachingu został przetestowany w trakcie realizacji projektu. Innowacyjność projektu odnosi się do testowania kompleksowego podejścia do zatrudnienia - począwszy od utworzenia miejsca pracy, poprzez szkolenia zawodowe, kształtowanie postaw społecznych i prozatrudnieniowych, aż po towarzyszenie trenera zatrudnienia wspieranego na wszystkich etapach w prawidłowej realizacji zadań. Znaczącą rolę w realizowaniu tej metody odgrywa trener, który prowadził bezrobotnego począwszy od okresu bezrobocia, poprzez ewentualną pracę w przedsiębiorstwie społecznym, aż do pierwszego okresu pracy w firmie komercyjnej. Udzielane wsparcie musi być dostosowane indywidualnie do cech osobowościowych klienta. Innowacyjność tej metody wyraża się w zapewnieniu osobie bezrobotnej aktywnego wsparcia w odzyskiwaniu przez nią pozycji zawodowej na rynku pracy, natomiast Partnerstwo przygotowało dokładny opis sposobu rekrutacji, programu szkoleniowego oraz procedur pracy dla trener zatrudnienia wspieranego. Proponowany model wsparcia, jako metoda aktywizacji zawodowej i społecznej określonych grup odbiorców, może być wykorzystywany przez inne podmioty, po uprzednim przygotowaniu osób pracujących tą metodą. Proponowane modele, jako nowe podejście do realizowania bardziej aktywnych i trwałych form przeciwdziałania bezrobociu, mają zapewne duży potencjał replikacji i mogą być adaptowane przez inne podmioty działające w tej sferze społecznej.

Beneficjenci:

osoby z problemami zdrowia psychicznego


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu D0391

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Małopolskie