BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Model wychodzenia osób dyskryminowanych na otwarty rynek pracy poprzez tworzenie i pracę w spółdzielni socjalnej

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultatem projektu jest przygotowanie Modelu wychodzenia osób dyskryminowanych na otwarty rynek pracy poprzez tworzenie i pracę w spółdzielni socjalnej. W ramach rezultatu przygotowywane są następujące programy:
- Miejsko-gminy program wspierania przedsiębiorczości społecznej. Samorządy gminne - na podstawie porozumienia z Partnerstwem są zobowiązane do tworzenia na ich terenie spółdzielni socjalnych np. poprzez bezpłatne udostępnianie lokali pod działalność spółdzielni, pomoc w pozyskaniu lokalu w gminie, zwolnienie z płacenia podatków lokalnych itp.
- Regionalny Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości Społecznej. W ramach działalności tego Ośrodka oferowana jest pomoc doradcza oraz wsparcie techniczno- lokalowe i finansowe osobom zainteresowanym utworzeniem spółdzielni oraz spółdzielniom już istniejącym.
- Ścieżka edukacyjna dla osób przygotowujących się do założenia spółdzielni socjalnej oraz system wspierania grup dyskryminowanych w zakresie pokonywania barier społecznych. W ramach tych dwóch programów realizowane jest wsparcie psychologiczne i terapeutyczne, jak i pomoc w tworzeniu grup samopomocowych, organizacja opieki nad osobami zależnymi. Wdrożenie ścieżki edukacyjnej umożliwia beneficjentom uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie takich obszarów jak:
- formalnoprawne aspekty działania spółdzielni;
- planowanie zakresu działania;
- przygotowywanie biznesplanów;
- plan i podział zadań oraz harmonogram tworzenia własnej spółdzielni;
- przygotowywanie dokumentów formalnych spółdzielni socjalnej;
- poszukiwanie potencjalnych kontrahentów;
- zasady pracy projektowej.
Realizacja wymienionych zagadnień odbywa się w formach warsztatów i szkoleń. Wybór tematyki szkolenia dla beneficjenta dokonywany jest na podstawie badania predyspozycji zawodowych oraz po wstępnym określeniu zakresu działania beneficjenta w ramach spółdzielni socjalnej.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Do stosowania rezultatu konieczne są:
- stworzenie partnerstwa trójsektorowego, składającego się z instytucji posiadających niezbędny potencjał, czyli m.in. instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych, przedstawicieli biznesu, instytucji szkoleniowych;
- wybór lidera, który zdiagnozuje potencjał takich organizacji w regionie;
- określenie struktury partnerstwa, sposobu komunikacji, realizowanych zadań, sposobu finansowania podjętych działań. Partnerstwo powinna łączyć umowa partnerska określająca status każdego z członków;
- zdiagnozowanie grup dyskryminowanych w danym regionie (problemy społeczne, struktura bezrobocia, możliwości inwestycyjne w zakresie zakładania spółdzielni socjalnych, liczebność grup dyskryminowanych);
- zapoznanie się ze wskazówkami i przykładami dobrych praktyk zawartymi w poradnikach oraz elementach składowych rezultatu i ich wykorzystanie w praktycznym działaniu.
Rezultat może zostać zastosowany w całości lub też, dla wzmocnienia już istniejących struktur, można wykorzystać wybrane elementy rezultatu np. miejsko-gminny program wspierania spółdzielni socjalnych lub Regionalny Ośrodek Wspierania Spółdzielni Socjalnych.

Opinia eksperta:

Głównym rezultatem Partnerstwa jest Model wchodzenia osób dyskryminowanych na otwarty rynek pracy poprzez tworzenie i pracę w spółdzielni socjalnej. Rezultat adresowany został do instytucji działających na rzecz rynku pracy, władz lokalnych i regionalnych, sektora biznesu oraz osób bezrobotnych, wskazując drogę rozwoju i powrotu na rynek pracy. Formuła oraz zakres działania spółdzielni socjalnych zostały samodzielnie wypracowywane przez osoby bezrobotne we współpracy z doradcami i trenerami.
Kompleksowy system wspierania grupy docelowej w procesie tworzenia spółdzielni socjalnych pozwalał angażować się w działania zmierzające do powrotu na rynek pracy. Model wypracowany przez Partnerstwo skupiał w sobie, poprzez współdziałanie różnych podmiotów, wszystkie elementy wsparcia na różnych etapach pracy z osobami bezrobotnymi. Rezultat udostępnia nowe narzędzia, materiały i wskazówki na temat właściwego przygotowania osób bezrobotnych do tworzenia spółdzielni socjalnych - od zmiany osobowości do technicznego przygotowania osoby bezrobotnej do pracy w spółdzielni socjalnej.
Efektem końcowym zastosowania rezultatu powinny być zmiany na poziomie instytucjonalnym (systemowym) poprzez wskazanie roli efektywnej współpracy różnych instytucji na rzecz rozwiązywania problemów i nierówności na rynku pracy. Zamierzeniem Partnerstwa było by wypracowany rezultat przyczynił się do wprowadzenia w lokalnych i regionalnych strategiach zapisów wspierających przedsiębiorczość społeczną. Miał on doprowadzić do zmian w prawodawstwie dotyczącym rynku pracy, jak również przedsiębiorczości społecznej, stwarzając skuteczne i proste narzędzia do rozwoju obszaru stanowiącego instrument integracji społecznej osób marginalizowanych. Wypracowane elementy składowe rezultatu, szczególnie w odniesieniu do przygotowanych narzędzi dla wdrożenia ścieżki edukacyjnej, mogą być wykorzystywane w innych środowiskach. Natomiast cały model, po jego adaptacji pod kątem doboru grupy docelowej, może być replikowany przez inne podmioty działające na rzecz grup dyskryminowanych na rynku pracy.

Beneficjenci:

absolwenci szkół wyższych, osoby bezrobotne, osoby długotrwale bezrobotne


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu D0214

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Dolnośląskie-Świdnica