BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Model kompleksowego szkolenia dla osób z rodzin długotrwale bezrobotnych wraz z programami szkoleniowymi

Opis rezultatu szkoleniowego:

Partnerstwo założyło w projekcie opracowanie metod przeciwdziałania procesowi dziedziczenia bezrobocia w rodzinach dotkniętych tych problemem. Przygotowany model zwany Dualnym modelem szkolenia zawodowo-aktywizującego dla osób długotrwale bezrobotnych i członków ich rodzin jest realizowany dwutorowo - jako ścieżka zawodowa oraz ścieżka aktywizująca rodzinę.
Ścieżka zawodowa przeznaczona jest dla osób długotrwale bezrobotnych wykluczonych z rynku pracy z powodu poziomu wykształcenia, czy też niskich umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Szkolenia o charakterze modułowym, w ramach ścieżki zawodowej, łączą elementy zajęć praktycznych, motywujących i aktywizujących.
I moduł szkoleniowy obejmuje program motywująco-aktywizacyjny.
II moduł to Grupa Wsparcia, w ramach której beneficjenci uczestniczą w zajęciach terapeutyczno-motywujących.
III moduł to szkolenie z zakresu korzystania z urządzeń komputerowych.
IV moduł to szkolenia zawodowe - przygotowanie programów szkoleniowych dla 10 zawodów.
V moduł to szkolenie praktyczne - praktyka zawodowa.
VI moduł to szkolenie z zakresu umiejętności poruszania się po rynku pracy.
IX moduł to aktywizacja rodziny.
W oparciu o wyniki przeprowadzanych testów beneficjenci zostaną przydzieleni do odpowiednich grup szkoleniowych.
Tematyka szkoleń oraz kursów, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacyjno-informacyjnych, została dostosowana do wymagań lokalnego rynku pracy.
Proponowany model szkolenia umożliwia beneficjentom możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych i umiejętności społecznych. Uczestnictwo członków rodzin bezrobotnych w zajęciach sprzyja stymulacji rozwoju społecznego i zawodowego, stanowiąc również element przeciwdziałania syndromowi wyuczonej bezradności i przenoszenia wzorców postępowania przez następne pokolenie. Zajęcia z członkami rodzin prowadzą doradcy zawodowi, psycholodzy, trenerzy i pedagodzy.
Elementem składowym modelu jest model współpracy z pracodawcami, koncentrujący się na pozyskaniu do współpracy przedsiębiorców, poszukujących nowych pracowników i którzy mogą przyjąć na praktykę zawodową beneficjentów, a po ukończeniu szkoleń przez beneficjentów, zostaną przyjęci na staż na okres 6 miesięcy lub do pracy.
Pracownicy grupy roboczej Partnerstwa biorą udział w szkoleniach, umożliwiających doskonalenie innowacyjnych metod pracy z osobami długotrwale bezrobotnymi oraz zdobycie wiedzy z zakresu metodyki zarządzania projektami.
Metoda koordynacji działań instytucji zajmujących się integracją społeczno-zawodową służyć ma usprawnieniu współpracy instytucji zajmujących się integracją społeczną i zawodową osób bezrobotnych i zwiększeniu skuteczności ich działań. Realizacji tego celu służy platforma współpracy oraz wymiana doświadczeń i informacji między organizacjami lokalnymi.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Do stosowania rezultatu konieczne są:
- porozumienie Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Urzędów Pracy w sprawie doboru beneficjentów;
- wybór instytucji szkoleniowej realizującej program edukacyjny dla osób długotrwale bezrobotnych (ścieżka zawodowa);
- określenie zasad współpracy i terminowości realizacji zadań przez instytucje szkoleniowe (ścieżka zawodowa) oraz Ośrodki Pomocy Społecznej (ścieżka aktywizująca dla rodzin).
Po odpowiedniej modyfikacji i wyborze tematyki poszczególnych modułów możliwa jest adaptacja modelu szkoleniowego do potrzeb innych grup docelowych.

Opinia eksperta:

Celem Partnerstwa jest przeciwdziałanie bezrobocia w rodzinach, w których jest długotrwałe bezrobocie. Projektowany przez Partnerstwo model przeciwdziałania procesowi dziedziczenia bezrobocia w rodzinach dotkniętych tych problemem skupia się głównie na przygotowaniu dualnego systemu szkolenia zawodowego - aktywizującego. Dualnym systemem szkolenia zostały objęte osoby bezrobotne oraz członkowie rodzin tych osób. Wdrożenie tego modelu wymagało wypracowania nowych metod współpracy poszczególnych instytucji zajmujących się aktywizacją społeczno-zawodową beneficjentów, przygotowaniem kompleksowego programu szkolenia kierowanego do beneficjentów i ich rodzin, jak również z pozyskaniem do współpracy pracodawców, zapewniających możliwość odbywania staży i praktyk przez beneficjentów. Przedstawiony model działania, w oparciu o przeprowadzoną diagnozę, obejmuje kompleksowe podejście do charakterystycznej grupy beneficjentów, którymi są osoby dotknięte problemem dziedziczenia bezrobocia. Biorąc pod uwagę docelową grupę beneficjentów uczestniczących w projekcie należy uznać działania za trafne i skuteczne. Element innowacyjności w tym projekcie stanowi objęcie działaniami aktywizującymi najbliższego otoczenia osoby bezrobotnej. Takie kompleksowe wsparcie powinno oddziaływać w sposób efektywniejszy na beneficjentów. Idea tego modelu jest możliwa do replikowania w innych środowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Beneficjenci:

mieszkańcy społeczności lokalnych, osoby długotrwale bezrobotne, pracownicy instytucji zajmujących się integracją społeczno-zawodową, rodziny osób długotrwale bezrobotnych


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu A0209

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Śląskie-Rybnik