BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego System wsparcia osób skazanych

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultatem projektu jest Model systemu wsparcia osób skazanych w ich reintegracji zawodowej, przy opracowaniu którego wykorzystywane są rozwiązania outplacementu zaadaptowanego i społecznego oraz podejście do readaptacji skazanych na rynku pracy, jako do jednolitego procesu, niezależnego od prowadzącej go instytucji. Proponowany model stanowi adaptację metodologii stosowanej, jako osłona zwolnień pracowników do wprowadzenia na rynek pracy osób skazanych w warunkach więziennych i poza nim, bazując na holistycznym podejściu do procesu resocjalizacji.
Realizacja proponowanego modelu zakłada indywidualne podejście do beneficjentów i obejmuje:
- wczesną diagnozę skazanego celem określenia barier w reintegracji zawodowej;
- zawarcie kontraktu pomiędzy skazanym a doradcą zawodowym, który określa sposoby realizacji odpowiednich planów zawodowych, w tym uzupełnienia wykształcenia poprzez edukację szkolną, kursy doskonalące, kwalifikacyjne, szkolenia pomocnicze, treningi i warsztaty, jak i doradztwo zawodowe w zakresie orientacji zawodowej i poruszania się na rynku pracy;
- opiekę mentorską ze strony doradcy zawodowego.
Elementami wypracowywanego rezultatu są:
- Arkusz Indywidualnego Planu Rozwoju Zawodowego PROZA, który obejmuje: diagnozę potrzeb edukacyjnych beneficjenta (diagnoza mocnych stron i predyspozycji zawodowych beneficjenta oraz informacje na temat poziomu istotnych cech osobowościowych i znajomości aktywnych metod poszukiwania pracy). Zbieranie danych oraz analiza następują według jednolitej metodologii, opartej na założeniach Indywidualnych Planów Działania, uwzględniających specyfikę pracy ze skazanymi. W dossier osoby skazanej umieszczone są informacje o odbytych szkoleniach i uzyskanych zaświadczeniach, notatki z konsultacji, opis cech osobowościowych i predyspozycji zawodowych.
- Punkty Aktywizacji Zawodowej przy Zespołach Kuratorskiej Służby Więziennej (w Lublinie i Zamościu), w których porad udzielają przeszkoleni z zakresu doradztwa zawodowego kuratorzy, wchodzący w skład specjalistycznych zespołów problemowych.
- Modele szkoleniowe, czyli model szkoleń doradców zawodowych, psychologów penitencjarnych oraz kuratorów zawodowych, pracowników pierwszego kontaktu z publicznych służb zatrudnienia, szkoleń zawodowych oraz warsztatów i treningów dla osób skazanych.
Partnerstwo wypracowuje wszechstronną metodę resocjalizacji osób skazanych, połączoną z terapią wychodzenia z uzależnień i prowadzącą do znalezienia zatrudnienia, w ramach której prowadzone są takie formy wsparcia jak:

- trening rozwoju osobowego;
- szkolenia zawodowe umożliwiające uzyskanie kwalifikacji zawodowych;
- kursy komputerowe i kursy z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej;
- usługi doradcze;
- szkolenia z aktywnych metod poszukiwania pracy.
Przygotowany model wsparcia umożliwia usprawnienie działań służb kuratorskich, penitencjarnych i instytucji zatrudnienia w zakresie wprowadzania byłych skazanych na rynek pracy przy zastosowaniu outplacementu.

Opinia eksperta:

Głównym rezultatem Partnerstwa jest system wsparcia osób skazanych w ich reintegracji zawodowej w oparciu o służbę więzienną, kuratorów sądowych, organizacje pozarządowe oraz służby zatrudnienia. System ten opiera się na rozwiązaniach outplacementu zaadaptowanego i społecznego (zwolnienie monitorowane) oraz na podejściu do readaptacji osób skazanych na rynku pracy, jako procesu całościowego, zakładającego wspólne uczestnictwo w procesie resocjalizacji wszystkich odpowiedzialnych instytucji. Przygotowany model wymaga zatem koordynacji i współdziałania służb penitencjarnych, postpenitencjarnych oraz służb zatrudnienia. Efektywne wdrożenie tego modelu jest rozwiązaniem nowatorskim i zwiększającym skuteczność podejmowanych przez wymienione podmioty działań wobec podstawowej grupy beneficjentów. Przedstawiany i wdrażany przez Partnerstwo model może być stosowany przez instytucje zajmujące się reintegracją zawodową osób skazanych. Z dokumentów projektowych wynika, iż metodologia systemu, zorientowana na jednostkę, diagnozę barier i indywidualizm podejścia przy stosowaniu zunifikowanych narzędzi, może być adaptowana do każdej grupy społecznej, co potwierdzałoby uniwersalność zastosowanej metodologii i możliwość rzeczywistego jej adaptowania do innych środowisk projektowych.

Beneficjenci:

funkcjonariusze służby więziennej, osoby skazane, pracownicy publicznych służb zatrudnienia, psycholodzy


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu A0152

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Lubelskie